Dell Alienware 16X Aurora AC16251 2025 (Intel Core Ultra 9 275HX, RTX 5060, 32GB, 1TB, 16" WQXGA IPS 240Hz)
4.5/5
expert Review
-Front-design.png)
-top-design.png)
-back-design.png)
Model: AC16251
4.5/5
expert Review
Laptop Type
Gaming
Display
16" WQXGA 240Hz IPS
CPU
Intel Core Ultra 9 275HX
GPU
NVIDIA RTX 5060
Dell Alienware 16X Aurora AC16251 2025 Expert Score Breakdown
Design and build
8.5/10
Display
8.5/10
Keyboard and trackpad
8.5/10
Performance
8.5/10
Battery life
7.5/10
Value for money
8.5/10
Dell Alienware 16X Aurora AC16251 2025 Full Specification
| Announced | May, 2025 In Nepal: February, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Series | Dell Alienware |
| Dimensions (W x D x H) | 356.98 x 265.43 x 16.30 - 19.19 mm |
| Weight | 2.66 kg |
| Color Options | Interstellar Indigo |
| CPU Series | Intel Core Ultra Series 2 (Arrow Lake) |
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX (TSMC N3B) |
| Base Clock | P-cores: 2.7 GHz E-cores: 2.1 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 5.4 GHz E-cores: 4.6 GHz |
| Cores / Threads | 24 / 24 |
| L3 Cache | 36MB |
| TDP | 55W - 160W |
| GPU Name | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 8GB GDDR7 |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| NPU Name | Intel AI Boost |
| NPU Peak TOPS | 13 TOPS |
| Installed RAM | 32GB (2x 32GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 5600 MT/s |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 64GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 2x M.2 2230 PCIe (1x Used, 1x Available) |
| Size | 16 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | WQXGA (2560 x 1600 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | NVIDIA G-SYNC |
| Brightness | 500 nits (typ) |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Others | ComfortView Plus, Low Blue Light |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) 1x Thunderbolt 4 (40 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | WiFi 7, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | AlienFX 1-Zone RGB backlit keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD IR camera |
| Speakers | 2x 2W |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 96 Wh |
| Charging | 280W adapter Supports ExpressCharge |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Alienware Command Center, My Dell, Dell Update, Dell Digital Delivery, SupportAssist |
| Features | Alienware Cryo-tech, AlienVision |
Dell Alienware Aurora 16X Overview
Design and Display
Okay, let’s start with the design. It comes with the signature old Alienware look, featuring the bold Interstellar Indigo color. You also get an AlienFX RGB-backlit keyboard, which gives the laptop a more appealing vibe.
On the front, we get a 16-inch WQXGA display with a fast 240 Hz. The panel covers 100% of the DCI-P3 colour gamut and supports G-SYNC for tear-free gaming.
Performance and the Rest
Moving on to performance, the laptop is powered by the powerful Intel Core Ultra 9 275 HX, which comes with 24 cores and 24 threads. It has a boost clock of 5.4 GHz. For gaming, we get a powerful NVIDIA GeForce RTX 5060 with 8GB of GDDR7 VRAM paired with 32GB of DDR5 RAM running at 5600 MT/s and a 1TB Gen 4 SSD.
For the battery we have a huge 96Wh cell which comes with a 280W power adapter. For other features we have a 1080p FHD IR camera, dual 2W stereo speakers, and a Premium Precision touchpad. For connectivity, we get Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, and a good set of ports, including Thunderbolt 4, HDMI 2.1, USB-C with Power Delivery, and RJ45 Ethernet.
Dell Alienware 16X Aurora AC16251 2025 (Intel Core Ultra 9 275HX, RTX 5060, 32GB, 1TB, 16" WQXGA IPS 240Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 32GB+1TB | Rs. 2,89,999 |
Dell Alienware 16X Aurora AC16251 2025 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![The Dell G15 5530 2023 Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/01/Dell-G15-5530-2023-Price-in-Nepal.jpg)
![Dell Laptops Price In Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/12/Dell-Laptops-Price-in-Nepal-2023-Updated.jpg)
![Dell Alienware m16 R2 Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2024/01/Dell-Alienware-m16-R2-Price-in-Nepal.jpg)