Dell C2422HE (24" FHD IPS 60Hz Flat) Office Monitor
4.8/5
expert Review



Model: C2422HE
4.8/5
expert Review
Display
24" FHD 60Hz IPS
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
99% sRGB, 99% Rec.709
Adjustment
Tilt / Swivel
Dell C2422HE Full Specification
| Date | August, 2021 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | Dell |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 538.5 x 185.4 x 403.9 mm Without stand: 538.5 x 50.8 x 383.5 mm |
| Weight | With stand: Unspecified Without stand: 4.35 kg |
| Wall Mounting | Unspecified |
| Adjustment | Tilt: -5° to 21° Swivel: -30° to 30° Pivot: No Height: No |
| Colors | Black & Silver |
| Size | 23.8 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 92 PPI |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | 5 ms (GtG), 8 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 99% sRGB, 99% Rec.709 |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB, Rec.709 |
| Others | ComfortView Plus |
| Speaker | Yes (2x 5W) |
| Video | 1x HDMI 2x DisplayPort 1.2 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C 1x USB 3.2 Gen 1 Type-B |
| USB | 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 120 - 230V |
| Power Consumption | On mode: 14.2W Standby mode: <0.2W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x DisplayPort 1.2 1x USB Type-C 1x USB Type-A to Type-B Cable |
| Others | Unspecified |
| Features | Dual noise cancelling microphones, IR pop-up webcam, LAN Port |
Design and Display
The Dell C2422HE is a business monitor with a clean, minimalist design along with slim bezels and a solid build. Its 24-inch IPS panel delivers FHD resolution with wide 178° viewing angles. The anti-glare surface with a 60Hz refresh rate ensures a comfortable viewing.
Color Performance
This monitor offers wide color coverage with 99% sRGB and 99% Rec.709, and it supports 8-bit color, which helps produce smoother gradients. While it's not designed for creators, it still provides reliable color for everyday tasks, multimedia, and casual creative projects.
Extras
The Dell C2422HE includes various certifications, such as TCO and Energy Star, and offers connectivity options such as HDMI, DisplayPort, USB Type-A, USB Type-B, USB Type-C, RJ-45, and a 3.5mm headphone jack. With Built-in speakers and VESA mount support, it can be used for work and even entertainment.
Dell C2422HE (24" FHD IPS 60Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Dell C2422HE (24" FHD IPS 60Hz Flat) Office Monitor | Rs. 85,000 |
Dell C2422HE User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Dell Monitors Price in Nepal [2026 Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/08/Dell-Monitors-Price-in-Nepal-1.png)

