Dell C3422WE (34" QHD IPS 60Hz 3800R Curved) Office Monitor
4.8/5
expert Review



Model: C3422WE
4.8/5
expert Review
Display
34" QHD 60Hz IPS
Brightness
300 nits (typ)
Color Gamut
99% sRGB, 99% Rec.709
Adjustment
Tilt / Swivel / Height
Dell C3422WE Full Specification
| Date | March, 2021 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | Dell |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 815 x 234 x 457 mm Without stand: 815 x 81 x 434 mm |
| Weight | With stand: 11.3 kg Without stand: 7.3 kg |
| Wall Mounting | Unspecified |
| Adjustment | Tilt: -5° to 21° Swivel: -30° to 30° Pivot: No Height: 0 mm to 120 mm |
| Colors | Black & Silver |
| Size | 34.14 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | QHD (3440 x 1440 pixels), 21 : 9 aspect ratio, 109 PPI |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | 5 ms (GtG), 8 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Curvature | 3800R |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 99% sRGB, 99% Rec.709 |
| Display Colors | 1.07 billion (10-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB, Rec.709 |
| Others | Flicker Free technology |
| Speaker | Yes (2x 5W) |
| Video | 1x HDMI 1x DisplayPort 1.2 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C 1x USB 3.2 Gen 1 Type-B |
| USB | 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | Security lock slot |
| Voltage Rating | 120 - 230V |
| Power Consumption | On mode: 31.5W Standby mode: <0.4W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x DisplayPort 1.2 1x USB Type-C 1x USB 3.2 Gen-1 Type-A 1x USB Type-A to Type-B Cable |
| Others | Unspecified |
| Features | LED edgelight system, RJ-45 Port |
Design and Display
The Dell C3422WE is a business monitor with a clean, minimalist design along with slim bezels and a solid build. Its 34-inch IPS panel delivers QHD resolution with wide 178° viewing angles. The anti-glare surface with a 60Hz refresh rate ensures a comfortable viewing.
Color Performance
This monitor offers wide color coverage with 99% sRGB and 99% Rec. 709, and it supports 10-bit color, which helps produce smoother gradients. While it's not designed for creators, it still provides reliable color for everyday tasks, multimedia, and casual creative projects.
Extras
The Dell C3422WE includes various certifications, such as TCO and Energy Star, and offers connectivity options such as HDMI 2.2, DisplayPort 1.2, USB Type-A, USB Type-B, USB Type-C, RJ-45, and a 3.5mm headphone jack. With Built-in speakers and VESA mount support, it can be used for work and even entertainment.
Dell C3422WE (34" QHD IPS 60Hz 3800R Curved) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Dell C3422WE (34" QHD IPS 60Hz 3800R Curved) Office Monitor | Rs. 2,05,000 |
Dell C3422WE User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Dell Monitors Price in Nepal [2026 Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/08/Dell-Monitors-Price-in-Nepal-1.png)

