Dell D1918H (19" WXGA TN 60Hz Flat) Office Monitor
3.9/5
expert Review


Model: D1918H
3.9/5
expert Review
Display
19" WXGA 60Hz TN
Brightness
200 nits (typ)
Color Gamut
72% NTSC
Adjustment
Tilt
Dell D1918H Full Specification
| Date | September, 2017 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | Dell |
| Dimensions (W x H x D) | Unspecified |
| Weight | Unspecified |
| Wall Mounting | VESA mounting (75 x 75 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 15° Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 18.5 inches |
| Panel Type | TN |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | WXGA (1366 x 768 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 85 PPI |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | 5 ms |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 200 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 90° (horizontal) / 65° (vertical) |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 600 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | NTSC |
| Others | Flicker Free technology |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 1x D-Sub |
| USB | No |
| Audio | No |
| Security | No |
| Voltage Rating | 120 - 230V |
| Power Consumption | On mode: 13W Standby mode: <0.3W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x HDMI 1x D-Sub |
| Others | 1x power cable |
| Features | Dell ComfortView |
Design and Display
The Dell D1918H is a 19-inch monitor with an TN panel for a beautiful and immersive view. Its WXGA display with smooth 60Hz refresh rate makes it ideal for office, along with multitasking. With it's 90° (horizontal) / 65° (vertical) viewing angle, visuals are slightly narrow but good enough for everyday works.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8-bits). It has contrast ratio of 600:1 ensuring good enough color production.
Extras
Connectivity includes 1x VGA and 1x HDMI which is decent for the everyday usage It has VESA mounting support.
Dell D1918H (19" WXGA TN 60Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Dell D1918H (19" WXGA TN 60Hz Flat) Office Monitor | Rs. 15,400 |
Dell D1918H User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Dell Monitors Price in Nepal [2026 Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/08/Dell-Monitors-Price-in-Nepal-1.png)

