Dell E2016HV (20" HD+ TN 60Hz Flat) Office Monitor
4.1/5
expert Review


Model: E2016HV
4.1/5
expert Review
Display
20" HD+ 60Hz TN
Brightness
200 nits (typ)
Color Gamut
72% NTSC
Adjustment
Tilt
Dell E2016HV Full Specification
| Date | June, 2015 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | Dell |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 445.4 x 167 x 359 mm Without stand: 445.4 x 51.5 x 266 mm |
| Weight | With stand: 3.02 kg Without stand: 2.26 kg |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 21° Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 19.5 inches |
| Panel Type | TN |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | HD+ (1600 x 900 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 94 PPI |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | 5 ms |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 200 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 90° (horizontal) / 50° - 65° (vertical) |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 600 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | NTSC |
| Others | 3H Hard Coating |
| Speaker | No |
| Video | 1x D-Sub |
| USB | No |
| Audio | No |
| Security | Security lock slot |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 11.98W Standby mode: <0.3W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | Unspecified |
| Others | Unspecified |
| Features | OSD menu |
Design and Display
The Dell E2016HV is a 20-inch monitor with an TN panel for a beautiful and immersive view. Its HD+ display with smooth 60Hz refresh rate makes it ideal for office, along with multitasking. With it's 90° (horizontal) / 50°-65° (vertical) viewing angle, visuals are slightly narrow but good enough for everyday works.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8-bits). It has contrast ratio of 600:1 ensuring good enough color production.
Extras
Connectivity includes 1x VGA, which is decent for the everyday usage It has security lock and has VESA mounting support.
Dell E2016HV (20" HD+ TN 60Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Dell E2016HV (20" HD+ TN 60Hz Flat) Office Monitor | Rs. 18,500 |
Dell E2016HV User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Dell Monitors Price in Nepal [2026 Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/08/Dell-Monitors-Price-in-Nepal-1.png)

