Dell E2216H (22" FHD TN 60Hz Flat) Office Monitor
4.0/5
expert Review


Model: E2216H
4.0/5
expert Review
Display
22" FHD 60Hz TN
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
72% NTSC
Adjustment
Tilt
Dell E2216H Full Specification
| Date | November, 2018 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | Dell |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 512.17 x 180 x 396.74 mm Without stand: 512.17 x 180 x 303.71 mm |
| Weight | With stand: 4.85 kg Without stand: 2.84 kg |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 21° Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 21.5 inches |
| Panel Type | TN |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 102 PPI |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | 5 ms |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 160° (vertical) |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | NTSC |
| Others | 3H Hard Coating |
| Speaker | No |
| Video | 1x DisplayPort 1.2 1x D-Sub |
| USB | No |
| Audio | No |
| Security | Security lock slot |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 18W Standby mode: <0.3W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | Unspecified |
| Others | Unspecified |
| Features | OSD menu |
Design and Display
The Dell E2216H is a 22-inch monitor with an TN panel for a beautiful and immersive view. Its FHD display with smooth 60Hz refresh rate makes it ideal for office, along with multitasking. With it's 178° (horizontal) / 160° (vertical) viewing angle, visuals remain relatively the same from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8-bits). It has contrast ratio of 1000:1 ensuring standard color production.
Extras
Connectivity includes 1x DisplayPort 1.2, 1x VGA, which is decent for the average user. It has security lock and has VESA mounting support.
Dell E2216H (22" FHD TN 60Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Dell E2216H (22" FHD TN 60Hz Flat) Office Monitor | Rs. 19,500 |
Dell E2216H User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Dell Monitors Price in Nepal [2026 Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/08/Dell-Monitors-Price-in-Nepal-1.png)

