Dell G16 7620 2022 (12th Gen i7-12700H, RTX 3060, 16GB, 1TB, 16" QHD 165Hz)
4.0/5
expert Review


4.0/5
expert Review
Weight
2.7 kg
CPU Series
12th Gen Intel Core Processors (Alder Lake)
GPU Name
NVIDIA GeForce RTX 3060
Size
15.6 inches
Dell G16 7620 2022 Full Specification
| Announced | Nov, 2022 |
| Market Status | In Stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Weight | 2.7 kg |
| Color Options | Obsidian Black |
| CPU Series | 12th Gen Intel Core Processors (Alder Lake) |
| Processor | Intel Core i7-12700H |
| Cores / Threads | 14 Cores / 20 Threads |
| L3 Cache | 24MB |
| Base / Boost Clock | P-Cores: 2.3 / 4.7 GHz E-Cores: 1.7 / 3.5 GHz |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 6GB GDDR6 |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| Soldered Memory | No |
| Frequency | 4800 MHz |
| Channel | Dual Channel |
| Maximum Capacity | 32GB (2x SO-DIMM Slots) |
| HDD | N/A |
| SSD | 1TB PCIe Gen 3 x 4 NVMe |
| SSD Slots | 1x M.2 2280 PCIe |
| Optical Drive | N/A |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | WVA LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Matte (Anti-Glare) |
| Resolution | 16:9 aspect ratio Full HD (1920 x 1080) |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Response Time | 3ms |
| Variable Refresh Rate | No |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Others | NVIDIA Advanced Optimus, G-SYNC |
| Maximum Brightness | 300 nits (cd/m2) |
| Ports | 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C | 1x Thunderbolt 4 (with DisplayPort) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | WiFi 6 (802.11 ax 2x2), Dual-Band (2.4/5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | TPM 2.0 |
| RAM | 16GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Configuration | 2x 8GB |
| Keyboard | Single-zone RGB Backlit |
| Trackpad | |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Speakers | 2x 2.5W |
| Microphone | Dual-Array Microphones |
| Capacity | 3-cell 86 Wh LiPo |
| Charging | 240W AC Adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Software | Dell Digital Delivery Dell Update SupportAssist Dell Help & Support |
If you're looking for a capable gaming laptop that can handle 1080p gaming at high settings, you might want to check out the Dell G16 7620 2022 with 12th gen i7 CPU and RTX 3060 GPU.
Dell G16 7620 (2022) Overview:
Performance
This laptop features a 12th Gen Intel Core i7-12700H processor and an NVIDIA GeForce RTX 3060 GPU, which deliver better performance for most games than its RTX 3050 Ti sibling. The chip is coupled with 16GB of RAM and a 1TB SSD, which are enough for multitasking and storing your games. You can also upgrade the memory and storage yourself, as they are user-replaceable. The laptop has a decent selection of ports, including three USB-A, one USB-C with Thunderbolt 4, an HDMI 2.1, an Ethernet, and a headphone jack. The USB-C port supports video output but not charging or Thunderbolt 4.
Design and Display
The Dell G16 7620 2022 comes in three color options: Dark Shadow Gray, Obsidian Black Special Edition, and Specter Green with Camouflage. The laptop has a plastic chassis with a textured lid that features the Dell logo and a vent for airflow. It is on a thick and heavy profile, measuring 1.1 inches in height and weighing 2.57 kg. Hence, it may not be the most portable or sleek device, but it feels sturdy and durable. You get a full-size keyboard with a numeric keypad and a G-key for quick access to gaming functions. The keyboard is backlit with either orange or RGB lighting, depending on the color choice. The laptop has a 16-inch IPS display with various resolutions and refresh rate options. This particular model has a QHD (2560 x 1440) 165Hz panel. The higher refresh rates are ideal for smooth gaming, while the QHD option offers sharper visuals.
Battery and Others
The Dell G16 (2022) gets its juice from a 6-cell 86Wh battery with 240W charging support. Talking of ports, it has got a decent selection, including three USB-A 3.2 Gen 1 ports, one USB-C port with Thunderbolt 4, an HDMI 2.1 port, an Ethernet port, a headphone jack, and a power port. The laptop also has an HD webcam with dual microphones and stereo speakers with Nahimic audio software.
Dell G16 7620 2022 (12th Gen i7-12700H, RTX 3060, 16GB, 1TB, 16" QHD 165Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+1TB | Rs. 2,08,800 |
Dell G16 7620 2022 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Dell G15 5520 (2022) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/12/Dell-G15-5520-2022-Price-in-Nepal.jpg)
![The Dell G15 5530 2023 Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/01/Dell-G15-5530-2023-Price-in-Nepal.jpg)
![Dell Laptops Price In Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/12/Dell-Laptops-Price-in-Nepal-2023-Updated.jpg)