Dell Inspiron 15 3520 2022 (12th Gen i7-1255U, 8GB, 512GB, 15.6" FHD 120Hz)
3.8/5
expert Review


Model: 3520
3.8/5
expert Review
Weight
1.94 kg
CPU Series
12th Gen Intel Core Processors (Alder Lake)
GPU Name
Intel UHD Graphics
Size
15.6 inches
Dell Inspiron 15 3520 2022 Full Specification
| Announced | May, 2022 |
| Market Status | In Stock |
| Laptop Type | Traditional |
| Weight | 1.94 kg |
| Color Options | Platinum Silver |
| CPU Series | 12th Gen Intel Core Processors (Alder Lake) |
| Processor | Intel Core i7-1255U |
| Cores / Threads | 10 Cores / 12 Threads |
| L3 Cache | 12MB |
| Base / Boost Clock | P-Cores: 1.7 / 4.7 GHz E-Cores: 1.2 / 3.5 GHz |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| Soldered Memory | No |
| Frequency | 2666 MHz |
| Channel | Single Channel |
| Maximum Capacity | 16GB (2x SO-DIMM Slots) |
| HDD | No |
| SSD | 512GB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 1x M.2 PCIe |
| Optical Drive | No |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | WVA LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Resolution | 16:9 aspect ratio FHD (1920 x 1080 pixels) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Response Time | 35 ms |
| Variable Refresh Rate | No |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | 600:1 contrast ratio |
| Maximum Brightness | 220 nits (cd/m2) |
| Ports | 1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C (DP 1.4) |
| Display | 1x HDMI 1.4 |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | 1x Micro SD 3.0 Card Reader |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6 (AX201, 2x2, 802.11ax), Dual-Band (2.4/5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Security | TPM 2.0 |
| RAM | 8GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Configuration | 1x 8GB |
| Keyboard | Non-Backlit |
| Trackpad | |
| Webcam | HD Camera |
| Speakers | Stereo Speaker (2.5W) |
| Microphone | Built-in Microphone |
| Capacity | 4-cell 54 Wh Li-ion |
| Charging | 65W AC Adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Software | Dell Help & Support Dell Digital Delivery SupportAssist Dell Update |
If you are looking for a laptop that can handle your everyday tasks with ease, you might want to consider the Dell Inspiron 15 3520 (2022) with a 12th Gen i7 CPU.
Dell Inspiron 15 3520 (2022) Overview:
Display and Design
The Dell Inspiron 15 3520 (2022) is a powerful and versatile laptop that offers a stunning 15.6-inch FHD display with a 120Hz refresh rate. The laptop has a sleek and durable design, with a choice of carbon black or platinum silver color. Likewise, the bezel is quite narrow around the screen, and it also features a backlit keyboard.
Performance
The laptop runs on the 12th Gen Intel Core i7-1255U processor, with 10 cores, 12 threads, and a turbo boost of up to 4.7 GHz. As for the memory, it features 8GB of DDR4 RAM, and 512GB of PCIe NVMe SSD storage for smooth performance and fast boot times. At the same time, Intel UHD graphics handles the graphics.
Other Specs
The laptop comes with Windows 11 Home operating system. It also has a backlit keyboard, an HD or FHD webcam, stereo speakers, and multiple ports and slots for connectivity. The laptop has a 3-cell battery lasting up to 6 hours of use. The Dell Inspiron 15 3520 (2022) is an ideal laptop for work, entertainment, gaming, and everyday tasks.
Dell Inspiron 15 3520 2022 (12th Gen i7-1255U, 8GB, 512GB, 15.6" FHD 120Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB+512GB | Rs. 84,000 |
Dell Inspiron 15 3520 2022 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News

