Dell Inspiron 15 3520 2022 (Intel Core i5-1235U, 8GB, 512GB, 15.6" FHD 120Hz)
2.8/5
expert Review


Model: 3520
2.8/5
expert Review
Laptop Type
Traditional
Display
15.6" FHD 120Hz IPS
CPU
Intel Core i5-1235U
GPU
Intel Iris Xe
Dell Inspiron 15 3520 2022 Full Specification
| Announced | May, 2022 In Nepal: December, 2023 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Traditional |
| Series | Dell Inspiron |
| Dimensions (W x D x H) | 358 x 235 x 17 - 21 mm |
| Weight | 1.65 kg |
| Color Options | Carbon Black |
| CPU Series | Intel 12th Gen (Alder Lake) |
| Processor | Intel Core i5-1235U (Intel 7) |
| Base Clock | P-cores: 1.3 GHz E-cores: 0.9 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 4.4 GHz E-cores: 3.3 GHz |
| Cores / Threads | 10 / 12 |
| L3 Cache | 12MB |
| TDP | 15W - 55W |
| GPU Name | Intel Iris Xe |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Up to 1200 MHz |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 8GB (1x 8GB) DDR4 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 2666 MHz |
| Channel | Single channel |
| Maximum Capacity | 16GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No (1x 2.5-inch SATA available) |
| SSD | 512GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 1x M.2 2230 PCIe (1x Used), 1x M.2 2280 PCIe (1x Available) |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | Full HD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | TUV Rheinland certified, ComfortView software |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) 1x USB 2.0 (480 Mbps) |
| USB Type-C | No |
| Display | 1x HDMI 1.4 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | 1x SD card reader |
| Ethernet | No |
| WiFi | WiFi 6, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Non-backlit keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 720p HD camera |
| Speakers | 2x 2W speakers |
| Microphone | Built-in array microphones |
| Capacity | Li-Po 41 Wh |
| Charging | 65W adapter Supports ExpressCharge |
| Operating System | Ubuntu 20.04 |
| Preloaded Softwares | No |
| Features | EPEAT Silver certified |
If you are looking for a laptop that can handle your everyday tasks with ease, you might want to consider the Dell Inspiron 15 3520 (2022) with 12th Gen Intel Core i5-1235U.
Display and Design
The Dell Inspiron 15 3520 (2022) is a powerful and versatile laptop that offers a stunning 15.6-inch FHD display with a 120Hz refresh rate. The laptop has a sleek and durable design, with a choice of carbon black or platinum silver color. Likewise, the bezel is quite narrow around the screen, and it also features a backlit keyboard.
Performance
The laptop runs on the 12th Gen Intel Core i5-1235U processor, which has 10 cores, 12 threads, and a turbo boost of up to 4.4GHz. As for the memory, it features 8GB of DDR4 RAM, and 512GB of PCIe NVMe SSD storage for smooth performance and fast boot times. At the same time, the graphics are handled by Intel UHD graphics.
Other Specs
The laptop comes with Windows 11 Home operating system. It also has a backlit keyboard, an HD or FHD webcam, stereo speakers, and multiple ports and slots for connectivity. The laptop has a 3-cell battery that lasts for up to 6 hours of use. The Dell Inspiron 15 3520 (2022) is an ideal laptop for work, entertainment, gaming, and everyday tasks.
Dell Inspiron 15 3520 2022 (Intel Core i5-1235U, 8GB, 512GB, 15.6" FHD 120Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB+512GB | Rs. 77,999 |
Dell Inspiron 15 3520 2022 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News

