Dell Latitude 14 3420 2021 (11th Gen i5-1135G7, 4GB, 256GB, 14" HD)
4.0/5
expert Review



4.0/5
expert Review
Weight
1.52 kg
CPU Series
11th Gen Intel Core Processors (Tiger Lake)
GPU Name
Intel Iris Xe Graphics
Size
14 inches
Dell Latitude 14 3420 2021 Full Specification
| Announced | Jan 20, 2022 |
| Market Status | Out of Stock |
| Laptop Type | Business |
| Weight | 1.52 kg |
| Color Options | Slate Grey, Transparent Silver, Peacock Blue |
| CPU Series | 11th Gen Intel Core Processors (Tiger Lake) |
| Processor | Intel Core i5-1135G7 |
| Cores / Threads | 4 Cores / 8 Threads |
| L3 Cache | 8MB |
| Base / Boost Clock | 2.40 / 4.20 GHz |
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| Soldered Memory | No |
| Frequency | 3200 MHz |
| Channel | Single Channel |
| Maximum Capacity | 32GB (2x SO-DIMM Slots) |
| HDD | 1x 2.5" SATA |
| SSD | 256GB M.2 |
| SSD Slots | 1x M.2 PCIe |
| Optical Drive | No |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | TN |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Resolution | HD (1366 x 768 pixels) 16:9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | 300:1 contrast ratio, 112PPI |
| Maximum Brightness | 220 nits (cd/m2) |
| Ports | 1x USB 2.0 Type-A 1x USB 2.0 Type-A (with PoweShare) 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 |
| Display | 1x HDMI 1.4a |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | 1x Micro SD 3.0 Card Reader |
| Ethernet | 1x RJ-45 |
| WiFi | Wi-Fi 6 (802.11 ax), Dual-Band (2.4/5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | TPM 2.0 |
| RAM | 4GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Configuration | 1x 4GB |
| Keyboard | Non-Backlit |
| Trackpad | |
| Webcam | HD Camera |
| Speakers | Stereo speakers (4W), Realtek Audio Controller |
| Microphone | Built-in Microphone |
| Capacity | 4-cell 54Wh Li-ion |
| Charging | 65W AC Adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Software | SupportAssist Dell Update Dell Digital Delivery Dell Help & Support |
Dell Latitude 14 3420 (2021) Overview:
PerformanceÂ
The Dell Latitude 14 3420 2021 comes with an 11th Gen Intel Core i5-1135G7 processor, which is a quad-core CPU with a base frequency of 2.4 GHz and a boost frequency of 4.2 GHz. This processor is suitable for everyday tasks such as web browsing, office work, video conferencing, and light photo editing. It also supports Intel Iris Xe Graphics, which is an integrated GPU that can handle some casual gaming and graphics-intensive applications. The laptop also has 4GB of DDR4 RAM, which is enough for multitasking and running multiple programs at once. However, if you need more memory, you can upgrade it up to 64GB by replacing the existing RAM module. The storage capacity of the laptop is 256GB, which is provided by a PCIe NVMe SSD. This type of storage is faster and more reliable than a traditional hard drive, and it also helps to improve the boot time and loading speed of the laptop.
Battery Life
The battery life of the Dell Latitude 14 3420 (2021) is decent, but not exceptional. The laptop has a 3-cell 54Wh battery. On the charging front, you get a 65W adapter.
Design and Display
The Dell Latitude 15 3520 has a simple and sturdy design that is typical of business laptops. The laptop has a plastic chassis that is reinforced with carbon fiber for extra durability. You get a spill-resistant keyboard and a webcam shutter for privacy. The display of the Dell Latitude 15 3520 is a 15.6-inch screen with a resolution of HD. It has an anti-glare coating that reduces reflections and eye strain.
Ports and Connectivity
The Dell Latitude 14 3420 (2021) powered by Intel Core i5-1135G7 has a decent selection of ports and connectivity options for its price range. The laptop has, a USB Type-C port that supports DisplayPort alt mode and Power Delivery, three USB Type-A ports (two USB 3.2 Gen1 and one USB 2.0), an HDMI port, An RJ-45 Ethernet port, a universal audio jack, Â a power adapter port, and a microSD card slot The laptop also has wireless connectivity options such as Intel Wi-Fi 6 AX201, which supports Wi-Fi 6 (802.11ax) and Bluetooth.
Dell Latitude 14 3420 2021 (11th Gen i5-1135G7, 4GB, 256GB, 14" HD) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 4GB+256GB | Rs. 75,000 |
Dell Latitude 14 3420 2021 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
![Dell Laptops Price In Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/12/Dell-Laptops-Price-in-Nepal-2023-Updated.jpg)