Dell Latitude 14 5440 2023 (Intel Core i7-1365U, 16GB, 512GB, 14" FHD Touch)
3.5/5
expert Review


Model: 5440
3.5/5
expert Review
Laptop Type
Ultrabook
Display
14" FHD 60Hz IPS
CPU
Intel Core i7-1365U
GPU
Intel Iris Xe
Dell Latitude 14 5440 2023 Expert Score Breakdown
Design and build
7.5/10
Display
8/10
Keyboard and trackpad
8.5/10
Performance
7.5/10
Battery life
7.5/10
Value for money
6.5/10
Dell Latitude 14 5440 2023 Full Specification
| Announced | January, 2023 In Nepal: July, 2023 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Series | Dell Latitude |
| Dimensions (W x D x H) | 321.35 x 212 x 19.06 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Color Options | Titan Gray |
| CPU Series | Intel 13th Gen (Raptor Lake) |
| Processor | Intel Core i7-1365U (Intel 7) |
| Base Clock | P-cores: 1.8 GHz E-cores: 1.3 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 5.2 GHz E-cores: 3.9 GHz |
| Cores / Threads | 8 / 12 |
| L3 Cache | 12MB |
| TDP | 15W - 55W |
| GPU Name | Intel Iris Xe |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Up to 1300 MHz |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 4800 MT/s |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 64GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 1x M.2 2230 PCIe (1x Used) |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Anti-Glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | 35ms |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Others | ComfortView Plus, Wide Viewing Angle |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 2x Thunderbolt 4 (40 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.0 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | Wi-Fi 6E, Tri-band (2.4 / 5 / 6 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD camera |
| Speakers | 2x 2W speakers |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 42 Wh |
| Charging | 65W adapter |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Preloaded Softwares | Dell Digital Delivery, Dell Update, SupportAssist, Dell Help & Support |
| Features | EPEAT Gold registered |
Are you a student or an office worker looking for a laptop that offers decent performance? Then you might want to take a look at the Dell Latitude 14 5440 2023 with the Intel i7-1365U processor.
Dell Latitude 14 5440 (2023) Overview
Design and Display
Dell Latitude 14 5440 (2023) is a standard laptop that does not stick out design-wise. It comes in a grey colourway while weighing in at just under one and a half kilos. As for the ports, you get plenty — two USB-A, two USB-C, an HDMI 2.0 port, and one combo audio jack. Additionally, there is also an Ethernet jack and a power-in socket. Meanwhile, the Dell Latitude 14 5440 (2023) comes with a 14-inch display of FHD (1,920 x 1,080) resolution with the standard 60Hz refresh rate. The panel type is IPS and it ships with a standard 300 nits peak brightness.
Performance and the rest
This laptop is available in numerous different processor options and configurations. However, this particular model of Dell Latitude 14 5440 (2023) comes with the 13th Gen Intel Core i7-1365U processor. Software-wise, the laptop boots on Windows 11 Pro. In addition, the Dell Latitude 14 5440 (2023) comes with dual-channel memory support. This particular model comes with 16GB DDR4-4800 RAM, which the user can further upgrade to 64GB. Contrarily, there is only one M.2 2280 slot here which is preoccupied with 512GB NVMe PCIe Gen 3 SSD. If you require more storage, you can just swap out the SSD with a double-capacity one. For power, it packs an integrated 42Wh battery and comes with WiFI 6 and Bluetooth v5.2 wireless connectivity support.
Check out more Dell Laptops available in Nepal!
Dell Latitude 14 5440 2023 (Intel Core i7-1365U, 16GB, 512GB, 14" FHD Touch) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Dell Latitude 14 5440 2023 (13th Gen Intel i7-1355U, 16GB, 512GB, 14" FHD) | Rs. 1,54,999 |
Dell Latitude 14 5440 2023 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
![Dell Laptops Price In Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/12/Dell-Laptops-Price-in-Nepal-2023-Updated.jpg)