Dell Latitude 14 5450 2024 (Intel Core i5-1345U, 8GB, 512GB, 14″ FHD)
4.1/5
expert Review




4.1/5
expert Review
Laptop Type
Business
Display
14" FH 60Hz IPS
CPU
Intel Core i5-1345U
GPU
Intel UHD Graphics
Dell Latitude 14 5450 2024 Expert Score Breakdown
Design and build
7.5/10
Display
7/10
Keyboard and trackpad
7/10
Performance
7.6/10
Battery life
7.5/10
Value for money
6/10
Dell Latitude 14 5450 2024 Full Specification
| Announced | June, 2024 In Nepal: January, 2026 |
| Market Status | In Stock |
| Laptop Type | Business |
| Series | Dell Latitude |
| Dimensions (W x D x H) | 322.2 x 219.4 x 17.7 - 19.4 mm |
| Weight | 1.50 kg |
| Color Options | Soft Charcoal |
| CPU Series | Intel 13th Gen (Raptor Lake) |
| Processor | Intel Core i5-1345U (Intel 7) |
| Base Clock | P-cores: 1.6 GHz E-cores: 1.2 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 4.6 GHz E-cores: 3.4 GHz |
| Cores / Threads | 10 / 12 |
| L3 Cache | 12MB |
| TDP | 15W - 57W |
| GPU Name | Intel UHD Graphics |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Unspecified |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 8GB (1x 8GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 5200 MT/s |
| Channel | Single channel |
| Maximum Capacity | 64GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 1x M.2 2230 PCIe (1x Used) |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | Full HD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Color Gamut | Unspecified |
| Others | 85% Screen-to-body ratio |
| USB Type-A | 3x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 4.0 (20 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 1.4 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | Wi-FI 6E, Tri-band (2.4 / 5 / 6 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | TPM 2.0 chip, Kensington lock |
| Keyboard | Non-backlit keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD camera |
| Speakers | 2x 2W speakers |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 42 Wh |
| Charging | 65W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Dell Digital Delivery, Dell Update, SupportAssist, Dell Help & Support |
| Features | Dell Optimizer, Express Charge, 50% Recycled Cobalt Battery |
Dell Latitude 5450 (2024) Overview:
Build and display
The Dell Latitude 14 5450 (2024) comes in its signature Latitude look and a single “Soft Charcoal” color. It’s pretty light, weighing just 1.50 kg. There are various port options, like a few USB Type-A, a USB Type-C, an Ethernet slot, an external HDMI monitor connector, and a universal audio jack.
The 14-inch IPS LCD display only has 45% NTSC coverage. Nevertheless, it can go up to 250 nits while giving Full HD resolution.
Performance and battery
The Latitude 5450 packs the CPU-GPU combination of Core i5-1345U and Intel UHD integrated graphics. The processor peaks at 4.7 GHz. This processor is paired with 8GB of RAM and 512GB of storage. Keeping the device alive is the 42Wh cell that is ExpressCharge suitable.
Alongside the other features, we also get Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.3 compatibility.
Dell Latitude 14 5450 2024 (Intel Core i5-1345U, 8GB, 512GB, 14″ FHD) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB + 512GB | Rs. 1,49,999 |
Dell Latitude 14 5450 2024 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
![Dell Laptops Price In Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/12/Dell-Laptops-Price-in-Nepal-2023-Updated.jpg)