Dell Latitude 7340 2023 (13th Gen Intel i7-1365U, 16GB, 512GB, 13.3" FHD+)
4.0/5
expert Review


Model: 7340
4.0/5
expert Review
Weight
1.30 kg
CPU Series
13th Gen Intel Core Processors (Raptor Lake)
GPU Name
Intel Iris Xe
Size
13.3 inches
Dell Latitude 7340 2023 Full Specification
| Announced | January 2023 |
| Market Status | In Stock |
| Laptop Type | 2-in-1 |
| Weight | 1.30 kg |
| Color Options | Grey |
| CPU Series | 13th Gen Intel Core Processors (Raptor Lake) |
| Processor | Intel Core i7-1365U |
| Cores / Threads | 10 Cores / 12 Threads |
| L3 Cache | 12MB |
| Base / Boost Clock | E Cores: 1.3 / 3.9 GHz P Cores: 1.8 / 5.2 GHz |
| GPU | Intel Iris Xe |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | 1.3GHz |
| Soldered Memory | Yes |
| Frequency | 4800 MHz |
| Channel | Unspecified |
| Maximum Capacity | 16GB |
| HDD | No |
| SSD | M.2 NVMe PCIe 512GB |
| SSD Slots | 1x M.2 NVMe PCIe Gen 3 |
| Optical Drive | No |
| Size | 13.3 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Unspecified |
| Resolution | FHD+ (1920 x 1200 pixels) 16:10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Color Gamut | Unspecified |
| Maximum Brightness | 300 nits (cd/m2) |
| Ports | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A (1x PowerShare support) |
| USB Type-C | 2x Thunderbolt 4.0 ( DisplayPort / Power Delivery) |
| Display | 1x HDMI 2.0 |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | N/A |
| Ethernet | N/A |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 (802.11 ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Security | TPM 2.0, Fingerprint Reader |
| Others | NFC |
| RAM | 16GB |
| Memory Type | LDDR5 |
| Configuration | Unspecified |
| Keyboard | US-English battery-saving mini LED backlit keyboard, 79-Key |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | FHD/IR Camera with Privacy Shutter |
| Speakers | Stereo |
| Microphone | Built-in Microphone with Temporal Noise Reduction |
| Capacity | 3-cell 57Wh |
| Charging | 65W AC Type-C, ExpresssCharge |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Preloaded Software | Dell Digital Delivery Dell Help & Support Dell Update SupportAssist |
Are you looking for a 2-in-1 laptop that offers decent performance? Then you might want to take a look at the Dell Latitude 7340 2023 with the Intel i7-1365U processor.
Dell Latitude 7340 (2023) Overview
Design and Display
Dell Latitude 14 7340 (2023) is a 2-in-1 laptop that comes with a fully rotatable hinge and aluminium chassis. It comes in a grey colourway while weighing in at just under one and a half kilos. As for the ports, you get plenty — two Thunderbolt 4, two USB-A, an HDMI port, and one combo audio jack. There is no ethernet port but it might have an uSIM tray or Smart card reader in select models. Meanwhile, the Dell Latitude 7340 (2023) comes with a 13.3-inch display of FHD+ (1,920 x 1,200) resolution with the standard 60Hz refresh rate and touch support. The panel type is not mentioned, however, it does offer 300 nits peak brightness.
Performance and the rest
This laptop is available in multiple processor options and configurations. However, this particular model of Dell Latitude 7340 (2023) comes with the 13th Gen Intel Core i7-1365U processor. The graphics are handled by Intel Iris Xe which is integrated in the silicon itself. Software-wise, the laptop boots on Windows 11 Pro. In addition, the Dell Latitude 7340 (2023) comes with 16GB LPDDR5-4800 RAM which is soldered on to the board. Meanwhile, there is only one M.2 slot here which is preoccupied with 512GB NVMe PCIe SSD. Given that it is a convertible laptop, you are stuck with this configuration till the end of time. It does not offer any upgradability option due to the complicated mechanics of the rotatable laptop. For power, it packs an integrated 57Wh battery and comes with WiFi 6 and Bluetooth v5.2 wireless connectivity support. Check out other Dell Laptops available in Nepal!
Dell Latitude 7340 2023 (13th Gen Intel i7-1365U, 16GB, 512GB, 13.3" FHD+) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 1,25,000 |
Dell Latitude 7340 2023 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
![Dell Laptops Price In Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/12/Dell-Laptops-Price-in-Nepal-2023-Updated.jpg)