Dell P2222H (22" FHD IPS 60Hz Flat) Office Monitor
4.7/5
expert Review


Model: P2222H
4.7/5
expert Review
Display
22" FHD 60Hz IPS
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
99% sRGB
Adjustment
Tilt / Swivel / Pivot / Height
Dell P2222H Full Specification
| Date | May, 2021 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | Dell |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 487.68 x 180.34 x 482.6 mm Without stand: Unspecified |
| Weight | With stand: 4.81 kg Without stand: 2.81 kg |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 21° Swivel: -45° to 45° Pivot: -90° to 90° Height: 0 mm to 150 mm |
| Colors | Black & Silver |
| Size | 21.5 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 102 PPI |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | 5 ms (GtG), 8 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB |
| Others | Flicker Free technology |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 1x DisplayPort 1.2 1x D-Sub 1x USB 3.2 Gen 1 Type-B |
| USB | 4x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Audio | No |
| Security | Security lock slot |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 11.8W Standby mode: <0.3W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x DisplayPort 1.2 1x USB 3.2 Gen 1 Type-B |
| Others | Unspecified |
| Features | Dell ComfortView Plus |
Design and Display
The Dell P2222H is a professional monitor with a clean, minimalist design along with slim bezels and a solid build. Its 22-inch IPS panel delivers FHD resolution with wide 178° viewing angles. The anti-glare surface with a 60Hz refresh rate ensures a comfortable viewing.
Color Performance
This monitor offers wide color coverage with 99% sRGB, and it supports 8-bit color, which helps produce smooth gradients. While it's not marketed for creators, it still provides reliable color for everyday tasks, multimedia, and casual creative projects.
Extras
The Dell P2222H is ENERGY STAR Certified and is EPEAT Compliant, and offers connectivity options—HDMI, DisplayPort, USB Type-B, USB Type-A, and VGA.
Dell P2222H (22" FHD IPS 60Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Dell P2222H (22" FHD IPS 60Hz Flat) Office Monitor | Rs. 38,000 |
Dell P2222H User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Dell Monitors Price in Nepal [2026 Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/08/Dell-Monitors-Price-in-Nepal-1.png)

