Dell Pro 14 Plus PC14250 2025 (AMD Ryzen 5 Pro 230, 16GB, 512GB, 14″ FHD+)
3.5/5
expert Review
-front-design.png)
-Top-design.png)
-ports.png)
Model: PC14250
3.5/5
expert Review
Laptop Type
Ultrabook
Display
14" FHD+ 60Hz IPS
CPU
AMD Ryzen 5 PRO 230
GPU
AMD Radeon 760M
Dell Pro 14 Plus PC14250 2025 Expert Score Breakdown
Design and build
7.5/10
Display
7/10
Keyboard and trackpad
7.5/10
Performance
8/10
Battery life
7/10
Value for money
7/10
Dell Pro 14 Plus PC14250 2025 Full Specification
| Announced | March, 2025 In Nepal: February, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Series | Dell Pro Plus |
| Dimensions (W x D x H) | 313.50 x 224 x 19.98 mm |
| Weight | 1.56 kg |
| Color Options | Platinum Silver, Magnetite |
| CPU Series | AMD Ryzen PRO 200 Series (Hawk Point) |
| Processor | AMD Ryzen 5 PRO 230 (4nm) |
| Base Clock | 3.5 GHz |
| Boost Clock | 4.9 GHz |
| Cores / Threads | 6 / 12 |
| L3 Cache | 16MB |
| TDP | 15W - 30W |
| GPU Name | AMD Radeon 760M |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Up to 2900 MHz |
| NPU Name | AMD Ryzen AI |
| NPU Peak TOPS | 31 TOPS |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) LPDDR5x |
| Soldered Memory | Yes |
| Speed | 7500 MT/S |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 16GB |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | Unspecified |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD+ (1920 x 1200 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | 35ms |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | 162 PPI |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 2x Thunderbolt 4 (40 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | Wi-Fi 7, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD IR camera |
| Speakers | 2x 2W speakers |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 55 Wh |
| Charging | 65W adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Softwares | SupportAssist, MyDell, Dell Digital Delivery, and Dell Optimizer |
| Features | Energy star certified |
The Dell Pro 14 Plus is one of the new laptops from Dell after they updated their naming scheme. Below is a short overview of the Dell Pro 14 PC14250 model.
Dell Pro 14 PC14250 2025 Overview:
Design and Display
The Dell Pro 14 comes in two finishes: metallic “Platinum Silver” and textured “Magnetite.” The device weighs just 1.56 kg and is MIL-STD-tested for durability. They include two Thunderbolt 4 ports, two USB-A 3.2 Gen 1 ports, a universal audio port, an HDMI port, and an Ethernet port.
The notebook boasts a 14-inch IPS panel with FHD+ resolution. The display panel can also reach a maximum brightness of 300 nits. Additionally, it covers 45% of the NTSC color gamut with an FHD camera on top.
Performance, battery, and rest
Moving to the performance, this variant packs the AMD Ryzen 5 Pro 230. This chip has 6 cores, 12 threads, and a 16 MB cache. Furthermore, it can reach a peak clock speed of up to 4.9 GHz and features integrated Intel graphics.
Other than that, this laptop has 16GB of LPDDR5x memory paired with a 512GB M.2 PCIe NVMe SSD for storage. In the tank, it has a four-cell 55 Wh battery that is said to last up to 10.3 hours, and the device charges with a 65 W AC adapter.
Check out more Dell laptops available in Nepal!
Dell Pro 14 Plus PC14250 2025 (AMD Ryzen 5 Pro 230, 16GB, 512GB, 14″ FHD+) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 1,09,999 |
Dell Pro 14 Plus PC14250 2025 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
![Dell Laptops Price In Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/12/Dell-Laptops-Price-in-Nepal-2023-Updated.jpg)
