Dell S2721DGF (27" QHD IPS 165Hz Flat) Gaming Monitor
4.4/5
expert Review



Model: S2721DGF
4.4/5
expert Review
Display
27" QHD 165Hz IPS
Brightness
400 nits (typ)
Color Gamut
Unspecified
Adjustment
Unspecified
Dell S2721DGF Full Specification
| Date | Julu, 2020 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | Dell |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 612.1 x 200.7 x 523.2 mm Without stand: 612.1 x 68.6 x 363.2 mm |
| Weight | With stand: 4.49 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | Unspecified |
| Adjustment | Unspecified |
| Colors | Grey |
| Size | 27 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | QHD (2560 x 1440 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 108 PPI |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Response Time | 1 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync Premium Pro |
| Brightness | 400 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | Unspecified |
| Display Colors | 1.07 billion (10-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | DisplayHDR 400 |
| Color Modes | HDR |
| Others | 3H Hard Coating |
| Speaker | Yes (2x 5W) |
| Video | 2x HDMI 1x DisplayPort |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 90W Standby mode: <0.3W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x HDMI 1x DisplayPort |
| Others | Unspecified |
| Features | OSD menu |
Design and Display
The Dell S2721DGF is a 27-inch monitor with an IPS panel for a beautiful and immersive view. Its QHD display with smooth 165Hz refresh rate makes it ideal for gaming, along with multitasking. With a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 1.07 billion display colors (10-bits). It has contrast ratio of 1000:1 ensuring sharp color production.
Extras
Connectivity includes 2x HDMI 2.0, 1x DisplayPort 1.4, and a headphone jack, which is more than enough for the average user. It supports NVIDIA G-Sync and AMD FreeSync Premium Pro for tear-free gaming.
Dell S2721DGF (27" QHD IPS 165Hz Flat) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Dell S2721DGF (27" QHD IPS 165Hz Flat) Gaming Monitor | Rs. 95,000 |
Dell S2721DGF User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Dell Monitors Price in Nepal [2026 Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/08/Dell-Monitors-Price-in-Nepal-1.png)

