Dell S2722QC (27" UHD IPS 60Hz Flat) Office Monitor
4.8/5
expert Review



Model: S2722QC
4.8/5
expert Review
Display
27" UHD 60Hz IPS
Brightness
350 nits (typ)
Color Gamut
99% sRGB
Adjustment
Tilt / Swivel / Pivot / Height
Dell S2722QC Full Specification
| Date | August, 2021 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | Dell |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 612.14 x 175.26 x 401.32 mm Without stand: 612.14 x 55.88 x 365.76 mm |
| Weight | With stand: Unspecified Without stand: 4.72 kg |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 21° Swivel: -30° to 30° Pivot: -90° to 90° Height: 0 mm to 110 mm |
| Colors | Silver |
| Size | 27 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | UHD (3840 x 2160 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 163 PPI |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | 4 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | AMD FreeSync |
| Brightness | 350 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Display Colors | 1.07 billion (10-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB |
| Others | ComfortView Plus |
| Speaker | Yes (2x 3W) |
| Video | 2x HDMI 1x USB Type-C |
| USB | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | Security lock slot |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 24.8W Standby mode: <0.3W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| Others | Unspecified |
| Features | PiP / PbP |
Design and Display
The Dell S2722QC is a 27-inch monitor with an IPS panel for a beautiful and immersive view. Its UHD display with smooth 60Hz refresh rate makes it ideal for office, along with multitasking. With a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 1.07 billion display colors (10-bits). It has contrast ratio of 1000:1 ensuring standard color production.
Extras
Connectivity includes 2x HDMI, 1x USB Type-C, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A downstream, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A downstream with battery charging 1.2, and a audio line-out, which is more than enough for the average user. It supports AMD FreeSync for tear-free gaming.
Dell S2722QC (27" UHD IPS 60Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Dell S2722QC (27" UHD IPS 60Hz Flat) Office Monitor | Rs. 84,499 |
Dell S2722QC User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Dell Monitors Price in Nepal [2026 Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/08/Dell-Monitors-Price-in-Nepal-1.png)

