Dell S2725H (27" FHD IPS 100Hz Flat) Office Monitor
4.7/5
expert Review


Model: S2725H
4.7/5
expert Review
Display
27" FHD 100Hz IPS
Brightness
300 nits (typ)
Color Gamut
99% sRGB
Adjustment
Tilt
Dell S2725H Full Specification
| Date | April, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | Dell |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 610 x 177 x 452 mm Without stand: 610 x 59 x 354 mm |
| Weight | With stand: Unspecified Without stand: 4.3 kg |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 21° Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | Ash White |
| Size | 27 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 82 PPI |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Response Time | 4 ms, 5 ms, 8 ms |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1500 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB |
| Others | 3H Hard Coating |
| Speaker | Yes (2x 5W) |
| Video | 2x HDMI |
| USB | No |
| Audio | No |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 17W Standby mode: <0.4W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x HDMI |
| Others | 1x power cable |
| Features | Dell Display Manager Compatibility |
Design and Display
The Dell S2725H is a 27-inch monitor with an IPS panel for a beautiful and immersive view. Its FHD display with smooth 100Hz refresh rate makes it ideal for office, along with multitasking. With a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8-bits). It has contrast ratio of 1500:1 ensuring standard color production.
Extras
Connectivity includes 2x HDMI, which is more decent for the average user. It is a ENERGY STAR certified monitor with Arsenic-free glass.
Dell S2725H (27" FHD IPS 100Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Dell S2725H (27" FHD IPS 100Hz Flat) Office Monitor | Rs. 26,499 |
Dell S2725H User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Dell Monitors Price in Nepal [2026 Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/08/Dell-Monitors-Price-in-Nepal-1.png)

