Dell S3220DGF (32" QHD VA 165Hz 1800R Curved) Gaming Monitor
4.8/5
expert Review



Model: S3220DGF
4.8/5
expert Review
Display
32" QHD 165Hz VA
Brightness
400 nits (typ)
Color Gamut
99% sRGB, 90% DCI-P3
Adjustment
Tilt / Swivel / Height
Dell S3220DGF Full Specification
| Date | July, 2019 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | Dell |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 709.1 x 249.6 x 618.2 mm Without stand: 709.1 x 59.8 x 424.9 mm |
| Weight | With stand: 10.93 kg Without stand: 7.63 kg |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 21° Swivel: -30° to 30° Pivot: No Height: 0 mm to 150 mm |
| Colors | Silver |
| Size | 32 inches |
| Panel Type | VA |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | QHD (2560 x 1440 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 93 PPI |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Response Time | 4 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | AMD FreeSync Premium Pro |
| Brightness | 400 nits (typ) |
| Curvature | 1800R |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 99% sRGB, 90% DCI-P3 |
| Display Colors | 1.07 billion (10-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 3000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB, DCI-P3 |
| Others | Arsenic-free glass |
| Speaker | No |
| Video | 2x HDMI 2.0 1x DisplayPort 1.4 1x USB 3.0 Type-B |
| USB | 4x USB 3.0 Type-A |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | Security lock slot |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 30W Standby mode: <0.3W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | Unspecified |
| Others | Unspecified |
| Features | Frame Rate Counter |
Design and Display
The Dell S3220DGF is a 32-inch monitor with an VA panel for a beautiful and immersive view. Its QHD display with smooth 165Hz refresh rate makes it ideal for gaming, along with multitasking. With a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 1.07 billion display colors (10-bits). It has contrast ratio of 3000:1 ensuring sharp color production.
Extras
Connectivity includes 2x HDMI 2.0, 1x DisplayPort 1.4, 1x USB 3.0 Type-B, 3x USB 3.0 Type-A, and a headphone jack, which is more than enough for the average user. It supports AMD FreeSync Premium Pro for tear-free gaming.
Dell S3220DGF (32" QHD VA 165Hz 1800R Curved) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Dell S3220DGF (32" QHD VA 165Hz 1800R Curved) Gaming Monitor | Rs. 75,000 |
Dell S3220DGF User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Dell Monitors Price in Nepal [2026 Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/08/Dell-Monitors-Price-in-Nepal-1.png)

