Dell UltraSharp U2422H (24" FHD IPS 60Hz Flat) Office Monitor
4.5/5
expert Review


Model: U2422H
4.5/5
expert Review
Display
24" FHD 60Hz IPS
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
100% sRGB, 85% DCI-P3
Adjustment
Tilt / Swivel / Pivot / Height
Dell UltraSharp U2422H Full Specification
| Date | March, 2021 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | UltraSharp |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 538.48 x 180.34 x 363.22 mm Without stand: 538.48 x 48.26 x 309.88 mm |
| Weight | With stand: Unspecified Without stand: 3.54 kg |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 21° Swivel: -45° to 45° Pivot: -90° to 90° Height: 0 mm to 150 mm |
| Colors | Silver |
| Size | 24 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 92 PPI |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | 5 ms (GtG), 8 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 100% sRGB, 85% DCI-P3, 100% Rec.709 |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Delta E (△E) < 2 |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB, DCI-P3, Rec.709 |
| Others | ComfortView Plus |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 2x DisplayPort 1.4 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| USB | 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A 1x USB Type-C |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | Security lock slot |
| Voltage Rating | 120 - 230V |
| Power Consumption | On mode: 11.6W Standby mode: <0.3W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x DisplayPort 1.4 1x USB Type-C to Type-A Cable |
| Others | 1x power cable |
| Features | TCO Certified |
Design and Display
The Dell UltraSharp U2422H is a business monitor with a clean, minimalist design along with slim bezels and a solid build. Its 24-inch IPS panel delivers FHD resolution with wide 178° viewing angles. The anti-glare surface with a 60Hz refresh rate ensures a comfortable viewing.
Color Performance
This monitor offers wide color coverage with 100% sRGB, 85% DCI-P3, and 100% Rec.709, and it supports 8-bit color, which helps produce smoother gradients. While it's not marketed for creators, it still provides reliable color for everyday tasks, multimedia, and casual creative projects.
Extras
The Dell UltraSharp U2422H is ENERGY STAR Certified and EPEAT Compliant, and offers connectivity options—HDMI, DisplayPort, USB Type-C, USB Type-A, and headphone jack.
Dell UltraSharp U2422H (24" FHD IPS 60Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Dell UltraSharp U2422H (24" FHD IPS 60Hz Flat) Office Monitor | Rs. 42,000 |
Dell UltraSharp U2422H User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Dell Monitors Price in Nepal [2026 Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/08/Dell-Monitors-Price-in-Nepal-1.png)

