Dell UltraSharp U2520D (25" QHD IPS 60Hz Flat) Office Monitor
4.4/5
expert Review


Model: U2520D
4.4/5
expert Review
Display
25" QHD 60Hz IPS
Brightness
350 nits (typ)
Color Gamut
99 sRGB, 95% DCI-P3, 99% Rec.709
Adjustment
Tilt / Swivel / Pivot / Height
Dell UltraSharp U2520D Full Specification
| Date | February, 2020 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | UltraSharp |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 567.7 x 185 x 382.9 mm Without stand: 567.7 x 49.9 x 332.1 mm |
| Weight | With stand: 6.4 kg Without stand: 4.2 kg |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 21° Swivel: -45° to 45° Pivot: -90° to 90° Height: 0 mm to 130 mm |
| Colors | Silver |
| Size | 25 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | QHD (2560 x 1440 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 117 PPI |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | 5 ms (GtG), 8 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 350 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 99 sRGB, 95% DCI-P3, 99% Rec.709 |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Delta E (△E) < 2 |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | DisplayHDR 400 |
| Color Modes | sRGB, DCI-P3, HDR, Rec.709 |
| Others | ComfortView |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 2.0 2x DisplayPort 1.4 1x USB 3.0 Type-C |
| USB | 3x USB 3.0 Type-A 1x USB Type-C |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | Security lock slot |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 22W Standby mode: <0.5W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x HDMI 2.0 1x DisplayPort 1.4 1x USB 3.0 Type-C 1x USB Type-C to Type-A Cable |
| Others | 1x power cable |
| Features | OSD, LAN Port |
Design and Display
The Dell UltraSharp U2520D is a business monitor with a clean, minimalist design along with slim bezels and a solid build. Its 25-inch IPS panel delivers QHD resolution with wide 178° viewing angles. The anti-glare surface with a 60Hz refresh rate ensures a comfortable viewing.
Color Performance
This monitor offers wide color coverage with 99% sRGB, 95% DCI-P3, and 99% Rec.709, and it supports 8-bit color, which helps produce smoother gradients. While it's not marketed for creators, it still provides reliable color for everyday tasks, multimedia, and casual creative projects.
Extras
The Dell UltraSharp U2520D is ENERGY STAR Certified and EPEAT Compliant, and offers connectivity options—HDMI, DisplayPort, USB Type-C, USB Type-A, and headphone jack.
Dell UltraSharp U2520D (25" QHD IPS 60Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Dell UltraSharp U2520D (25" QHD IPS 60Hz Flat) Office Monitor | Rs. 52,000 |
Dell UltraSharp U2520D User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Dell Monitors Price in Nepal [2026 Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/08/Dell-Monitors-Price-in-Nepal-1.png)

