Dell UltraSharp U2724DE (27" QHD IPS 120Hz Flat) Office Monitor
4.7/5
expert Review


Model: U2724DE
4.7/5
expert Review
Display
27" QHD 120Hz IPS
Brightness
350 nits (typ)
Color Gamut
100% sRGB, 98% DCI-P3
Adjustment
Tilt / Swivel / Pivot / Height
Dell UltraSharp U2724DE Full Specification
| Date | November, 2023 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | UltraSharp |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 612.14 x 192.28 x 385.57 mm Without stand: 612.14 x 50.04 x 352.55 mm |
| Weight | With stand: 7.37 kg Without stand: 5.23 kg |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 21° Swivel: -45° to 45° Pivot: -90° to 90° Height: 0 mm to 150 mm |
| Colors | Silver |
| Size | 27 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | QHD (2560 x 1440 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 108 PPI |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Response Time | 5 ms (GtG), 8 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 350 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 100% sRGB, 98% DCI-P3, 98% Display P3, 100% BT.709 |
| Display Colors | 1.07 billion (10-bit) |
| Color Accuracy | Delta E (△E) < 2 |
| Contrast Ratio | 2000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB, DCI-P3, Display P3, BT.709 |
| Others | TUV Eye Comfort |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 2x DisplayPort 1.4 1x Thunderbolt 4 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| USB | 4x USB 3.2 Gen 2 Type-A 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C 1x Thunderbolt 4 |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | Security lock slot |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 24.4W Standby mode: <0.5W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x DisplayPort 1.4 1x Thunderbolt 4 1x USB Type-A to Type-C Cable |
| Others | 1x power cable |
| Features | LAN Port, TCO Certified |
Design and Display
The Dell UltraSharp U2724DE is a business monitor with a clean, minimalist design along with slim bezels and a solid build. Its 27-inch IPS panel delivers QHD resolution with wide 178° viewing angles. The anti-glare surface with a 120Hz refresh rate ensures a comfortable viewing.
Color Performance
This monitor offers wide color coverage with 100% sRGB, 98% DCI-P3, 98% Display P3, and 100% BT.709, and it supports 10-bit color, which helps produce smoother gradients. While it's not marketed for creators, it still provides reliable color for everyday tasks, multimedia, and casual creative projects.
Extras
The Dell UltraSharp U2724DE is ENERGY STAR Certified and EPEAT Compliant, and offers connectivity options—HDMI, DisplayPort, USB Type-C, USB Type-A, ThunderboltTM4 port, LAN, and headphone jack.
Dell UltraSharp U2724DE (27" QHD IPS 120Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Dell UltraSharp U2724DE | Rs. 85,000 |
Dell UltraSharp U2724DE User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Dell Monitors Price in Nepal [2026 Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/08/Dell-Monitors-Price-in-Nepal-1.png)

