Dell UltraSharp U3223QE (32" UHD IPS 60Hz Flat) Office Monitor
4.8/5
expert Review


Model: U3223QE
4.8/5
expert Review
Display
32" UHD 60Hz IPS
Brightness
400 nits (typ)
Color Gamut
100% sRGB, 98% DCI-P3, 100% Rec.709
Adjustment
Tilt / Swivel / Height
Dell UltraSharp U3223QE Full Specification
| Date | February, 2022 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | UltraSharp |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 713.7 x 233.7 x 469.9 mm Without stand: 713.7 x 55.9 x 408.9 mm |
| Weight | With stand: 10.34 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 21° Swivel: -30° to 30° Pivot: No Height: 0 mm to 150 mm |
| Colors | Silver |
| Size | 31.5 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | UHD (3840 x 2160 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 137 PPI |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | 5 ms (GtG), 8 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 400 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 100% sRGB, 98% DCI-P3, 100% Rec.709 |
| Display Colors | 1.07 billion (10-bit) |
| Color Accuracy | Delta E (△E) < 2 |
| Contrast Ratio | 2000 : 1 |
| HDR | DisplayHDR 400 |
| Color Modes | sRGB, DCI-P3, HDR, Rec.709 |
| Others | 3H Hard Coating, Arsenic-free glass |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 2x DisplayPort 1.4 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| USB | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C 5x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | Security lock slot |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 29.4W Standby mode: <0.3W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x DisplayPort 1.4 1x USB Type-A to Type-C Cable 1x USB Type-C |
| Others | 1x power cable |
| Features | Anti-theft protection, LAN port |
Design and Display
The Dell UltraSharp U3223QE is a business monitor with a clean, minimalist design along with slim bezels and a solid build. Its 32-inch IPS panel delivers UHD resolution with wide 178° viewing angles. The anti-glare surface with a 60Hz refresh rate ensures a comfortable viewing.
Color Performance
This monitor offers wide color coverage with 100% sRGB, 98% DCI-P3, and 100% Rec. 709, and it supports 10-bit color, which helps produce smoother gradients. While it's not marketed for creators, it still provides reliable color for everyday tasks, multimedia, and casual creative projects.
Extras
The Dell UltraSharp U3223QE is ENERGY STAR Certified and EPEAT Compliant, and offers connectivity options—HDMI, DisplayPort, USB Type-C, LAN, and headphone jack.
Dell UltraSharp U3223QE (32" UHD IPS 60Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Dell UltraSharp U3223QE (32" UHD IPS 60Hz Flat) Office Monitor | Rs. 1,75,000 |
Dell UltraSharp U3223QE User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Dell Monitors Price in Nepal [2026 Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/08/Dell-Monitors-Price-in-Nepal-1.png)

