DJI Avata 360
4.6/5
expert Review


4.6/5
expert Review
Weight
455 gm
Camera
1/1.1-inch CMOS Sensors
Flight Time
23 minutes
Video
Up to 8K @ 60 fps
DJI Avata 360 Full Specification
| Date | March 26, 2026 In Nepal: Upcoming |
| Market Status | Upcoming |
| Dimensions (W×L×H) | 199 × 246 × 55.5 mm |
| Weight | 455 gm |
| IP Rating | Unspecified |
| Payload | Unspecified |
| Class | C1 certification |
| Modules | Two 1/1.1-inch CMOS 64MP, f/1.9 |
| Video Resolution | 8K @ 60 / 50 / 30 fps 4K @ 60 / 50 / 30 fps |
| Color Modes | 10-bit D-Log M, 8-bit 4:2:0 H.264, 8-bit 4:2:0 H.265, Normal |
| ISO Range (Video) | Auto: 100-6400, Manual: 100-6400 |
| ISO Range (Photo) | Auto: 100-6400, Manual: 100-6400 |
| Shutter Speed (Video) | 1/8000 - 1/30 seconds |
| Shutter Speed (Photo) | 1/8000 - 1/30 seconds |
| Video Bitrate | 180 Mbps |
| Video Format | MP4 |
| Photo Format | JPEG |
| Stabilization | Virtual gimbal |
| Mechanical Range | Single-axis tilt: 0° to 90° |
| Controllable Range | Unspecified |
| Max Ascent Speed | 5 m/s (Sport Mode) |
| Max Descent Speed | 5 m/s (Sport Mode) |
| Max Horizontal Speed | 15 m/s (Normal Mode), 18 m/s (Sport Mode) |
| Max Flight Distance | 13.5 km |
| Capacity | 2700 mAh |
| Flight Time | 23 minutes (Intelligent Flight Battery) |
| Charging | 100 minutes (100W/65W) for 3 batteries |
| Sensing Type | Omnidirectional vision system |
| Advanced Features | Forward-facing LiDAR + Infrared sensor |
| System | DJI O4+ |
| Live View | Remote controller: 1080p @ 60 fps |
| Max Transmission Range | 20 km (unobstructed, free of interference) |
| Internal Storage | Yes (42GB) |
| Supported Card | microSDXC |
| Supported Controller | DJI RC 2 |
| Details | DJI RC 2 Weight: 369 gm, Battery Life: 3 hours Screen: Yes, 5.5-inch LCD, 1000 nits |
| WLAN | Wi-Fi 6, Dual-band |
| Bluetooth | 5.2 |
| GPS | Yes with BeiDou, Galileo, GPS |
| Companion App | DJI Fly (Android / iOS) |
| Features | ActiveTrack 360°, Spotlight Free, Virtual Gimbal |
DJI Avata 360 Overview
Design and Build
As for the design, DJI comes with a cinewhoop structure, as we saw in Avata 2, along with a refined, high-tech dual-lens camera module. It has propeller guards and a four-axis layout similar to those of the previous Avata series. It weighs 455 grams with the battery.
Overall, it's got a clean design! It also has two orange rings on the outer edge of the motors that will help to identify them from a distance.
Camera
The DJI Avata 360, as the name implies, features a 360-degree camera system supporting 8K HDR panoramic optical recording. That's super high-resolution, so details will be exceptional. You can capture 120MP stills, while the single-lens mode can record 4K at 60 fps. All this is handled by a dual lens setup with 1/1.1-inch square CMOS sensors. Each one has relatively large 2.4 μm pixels, so we can expect better dynamic range, stability, and low-light performance.
Another interesting thing, this flying machine comes with a replaceable lens system. I think it's a welcoming update to be able to replace the lens. Bringing more flexibility to the 360-degree aerial filming category. Likewise, as a 360 drone, you always have the upper hand to reframe shots, or pick different angles later as well.
Flight Time, Performance, and Others
This drone has an O4 video transmission system that provides stability for long-range FPV video streaming. It is also compatible with DJI goggles and motion controllers. So, DJI has also got it all covered if you are a FPV lover, like me.
Furthermore, it also has omnidirectional obstacle-avoidance sensors and a smart flight mode that handles automatic path and subject tracking. Likewise, it packs a larger 38.67 Wh battery than its previous model. Which should offer a longer runtime on paper, but actually, it's equivalent to its predecessor, the Avata 2. So, it gets approximately 23 minutes of flight time at its maximum speed. Other features include built-in 42GB of storage and Wi-Fi 6 support.
DJI Avata 360 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| DJI Avata 360 - Base - DJI FPV Remote Controller 3 | Rs. 79,999 |
DJI Avata 360 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![DJI Mini 5 Pro Price in Nepal [Updated 2026]](https://media.gadgetbytenepal.com/2025/09/DJI-MIni-5-Pro-Price-in-Nepal.jpg)