Fantech Carbon Pro WHG06
4.5/5
expert Review


4.5/5
expert Review
Type
Over-ear
Driver
40 mm dynamic
Battery Life
Up to 48 hours
IP Rating
No
Fantech Carbon Pro WHG06 Full Specification
| Date | January, 2026 In Nepal: January, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Fit | Over-ear |
| Series | Carbon Pro |
| Dimensions (W x D x H) | Unspecified |
| Weight | 280 gm |
| IP Rating | No |
| Foldable | No |
| Adjustable Headband | Yes |
| Colors | Grey |
| Driver | 40 mm dynamic drivers |
| Codecs | Unspecified |
| Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| Microphone | Yes (1 mic) |
| Noise Cancellation | No |
| 360 Audio | No |
| Others | Detachable clear-voice microphone |
| Bluetooth | 5.4 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB-C | Yes |
| Multi-Pairing | No |
| Companion App | No |
| Type | Buttons - Press for volume control, media control, toggle connectivity mode |
| Size | 1000 mAh |
| Music Playback | 48 hours |
| Talk Time | Unspecified |
| Charging | Unspecified |
| Features | Multi-mode connectivity (Bluetooth / 2.4GHz / 3.5 mm) |
Fantech Carbon Pro WHG06 Overview
Design and Build
The Carbon Pro WHG06 is a great budget headphone with Multi-mode connectivity. It's over-ear design provides better passive noise isolation and comfort. With it just weighing 280 gm, it has a lightweight construction. The adjustable headband ensures a comfortable and customizable fit for different users. The integrated onboard controls allow users quick access to media and connectivity functions. It has a minimal grey finish with modern gaming aesthetics and durable construction designed for everyday gaming use.
Battery and Connectivity
In terms of battery, this headset has a large 1000 mAh cell through which it can provide an impressive battery backup of up to 48 hours, as claimed. This headphone also features a detachable microphone. Connectivity-wise, you either listen to it wirelessly via Bluetooth 5.3 or 2.4 GHz through a wireless USB-A dongle, or wired via a 3.5mm headphone jack or a USB-C port.
Fantech Carbon Pro WHG06 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Fantech Carbon Pro WHG06 | Rs. 6,829 |
Fantech Carbon Pro WHG06 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
