Fantech Go Flow WH07A
4.3/5
expert Review

4.3/5
expert Review
Type
Over-ear
Driver
40 mm dynamic
Battery Life
Up to 35 hours
IP Rating
Unspecified
Fantech Go Flow WH07A Full Specification
| Date | April, 2025 In Nepal: April, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Fit | Over-ear |
| Series | Go Flow |
| Dimensions (W x D x H) | Unspecified |
| Weight | 231 gm |
| IP Rating | Unspecified |
| Foldable | Yes |
| Adjustable Headband | Yes |
| Colors | Grey |
| Driver | 40 mm dynamic drivers |
| Codecs | SBC, AAC |
| Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| Microphone | Yes |
| Noise Cancellation | Yes (Up to 23dB) |
| 360 Audio | No |
| Others | AI call noise reduction |
| Bluetooth | 5.3 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB-C | Yes |
| Multi-Pairing | Yes (Dual-connection support) |
| Companion App | No |
| Type | Buttons - For media playback, volume control |
| Size | 500 mAh |
| Music Playback | 35 hours With ANC off |
| Talk Time | Unspecified |
| Charging | Unspecified |
| Features | ENC microphone |
Fantech Go Flow WH07A Overview
Design and Build
The Go Flow WH07A is an improved version of the Go WH05A. Looks-wise, it is similar. It's over-ear design provides better passive noise isolation and comfort. With it just weighing 231 gm it has a lightweight construction. The adjustable headband ensures a comfortable and customizable fit for different users.
Audio and Noise Cancellation
The “A” in the moniker stands for ANC here. Fantech claims a background noise cancellation of up to 23dB here. You also get ENC support here. While inside, it still packs 40mm dynamic drivers.
Battery and Connectivity
In terms of battery, this headset has a 500 mAh cell. It can provide an impressive battery backup of up to 35 hours, as claimed. Connectivity-wise, you either listen to it wirelessly via Bluetooth 5.3 or wired via a 3.5mm headphone jack.
Fantech Go Flow WH07A Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Fantech Go Flow WH07A | Rs. 3,947 |
Fantech Go Flow WH07A User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
