Fantech Go Vibe WH05
4.3/5
expert Review




4.3/5
expert Review
Type
Over-ear
Driver
40 mm dynamic
Battery Life
Up to 20 hours
IP Rating
No
Fantech Go Vibe WH05 Full Specification
| Date | December, 2023 In Nepal: April, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Fit | Over-ear |
| Series | Vibe |
| Dimensions (W x D x H) | Unspecified |
| Weight | 214.5 gm |
| IP Rating | Unspecified |
| Foldable | Yes |
| Adjustable Headband | Yes |
| Colors | Black |
| Driver | 40 mm dynamic drivers |
| Codecs | SBC, AAC |
| Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| Microphone | Yes (1 mic) |
| Noise Cancellation | No |
| 360 Audio | No |
| Others | Wireless and wired mode |
| Bluetooth | 5.3 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB-C | Yes |
| Multi-Pairing | Unspecified |
| Companion App | No |
| Type | Buttons - For media playback, volume control |
| Size | 400 mAh |
| Music Playback | 20 hours |
| Talk Time | Unspecified |
| Charging | 2 hours |
| Features | Foldable design |
Fantech Go Vibe WH05 Overview
Design and Build
The Fantech Go Vibe WH05 is a wireless headphone. But it can also be tuned into wired mode via a 3.5mm jack. It's got a foldable design and is available in four shades: Black, Blue, Pink, and Beige. For navigation, you get three buttons on the sides for volume control and media playback.
Audio and Noise Cancellation
Getting to the audio, the Go Vibe WH05 houses 40mm, dynamic drivers. Fantech hasn't explicitly spoken of any noise cancellation here. While there is an ANC version available with the WH05A moniker.
Battery and Connectivity
This wireless headset is powered by a 400mAh battery. Fantech claims up to 20 hours of music playback from this guy. Recharging takes around 2 hours. It connects to your phone via BT 5.3 wirelessly or a 3.5mm jack for wired connection.
Fantech Go Vibe WH05 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Fantech Go Vibe WH05 | Rs. 2,099 |
Fantech Go Vibe WH05 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
