Fantech Harmony WHG02
4.5/5
expert Review


4.5/5
expert Review
Type
Over-ear
Driver
50 mm dynamic
Battery Life
Up to 41 hours
IP Rating
No
Fantech Harmony WHG02 Full Specification
| Date | September, 2024 In Nepal: September, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Fit | Over-ear |
| Series | Harmony |
| Dimensions (W x D x H) | Unspecified |
| Weight | 323 gm |
| IP Rating | No |
| Foldable | Unspecified |
| Adjustable Headband | Yes |
| Colors | Black, White |
| Driver | 50 mm dynamic drivers |
| Codecs | Unspecified |
| Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| Microphone | Yes (1 mic) |
| Noise Cancellation | No |
| 360 Audio | No |
| Others | Tri-mode connectivity |
| Bluetooth | 5.3 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB-C | Yes |
| Multi-Pairing | Unspecified |
| Companion App | No |
| Type | Buttons - Press for volume control, media control, toggle connectivity mode |
| Size | 1050 mAh |
| Music Playback | 41 hours |
| Talk Time | Unspecified |
| Charging | 3 hours |
| Features | Detachable noise-cancelling microphone |
Fantech Harmony WHG02 Overview
Design and Build
The Harmony WHG02 is a great budget headphone with Tri-mode connectivity. Its over-ear design provides better passive noise isolation and comfort. With it just weighing 323 gm, it has a lightweight construction. The adjustable headband ensures a comfortable and customizable fit for different users.
Audio and Connectivity
It can produce great audio with its 50 mm dynamic drivers. The headphones have a 1050 mAh battery that can last you for 41 hours and takes 3 hours to charge. It also has a detachable noise-cancelling microphone. Connectivity-wise, you either listen to it wirelessly via Bluetooth 5.2 or 2.4 GHz USB dongle, or wired via 3.5 mm jack.
Fantech Harmony WHG02 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Fantech Harmony WHG02 | Rs. 8,399 |
Fantech Harmony WHG02 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
