Fantech HQ53
4.0/5
expert Review
.webp)

4.0/5
expert Review
Type
Over-ear
Driver
50 mm dynamic
Battery Life
No
IP Rating
No
Fantech HQ53 Full Specification
| Date | July, 2022 In Nepal: February, 2023 |
| Market Status | In stock |
| Fit | Over-ear |
| Series | HQ |
| Dimensions (W x D x H) | Unspecified |
| Weight | 227 gm |
| IP Rating | No |
| Foldable | No |
| Adjustable Headband | Yes |
| Colors | Pink, White |
| Driver | 50 mm dynamic drivers |
| Codecs | No |
| Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| Microphone | Yes (1 mic) |
| Noise Cancellation | No |
| 360 Audio | No |
| Others | Omnidirectional mic |
| Bluetooth | No |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB-C | No |
| Multi-Pairing | No |
| Companion App | No |
| Type | Slider - For volume control Button - For media playback |
| Size | No |
| Music Playback | No |
| Talk Time | No |
| Charging | Unspecified |
| Features | 2m cable length |
Fantech HQ53 Overview
Design and Build
The Fantech HQ53 is a budget-friendly headphone with an over-ear design. The cable is 2 meters long, by the way. It is available in two colors: Grey and Pink. You also get a mic, which is obvious for a gaming headset.
Audio and Connectivity
Blasting the audio here is 50mm, dynamic drivers. It supports a frequency response up to 20Hz to 20KHz. Its mic uses an omnidirectional pickup pattern to capture your voice while filtering out background noise.
As for the connectivity, it supports 3.5mm and USB-A for wired connections.
Fantech HQ53 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Fantech HQ53 | Rs. 2,099 |
Fantech HQ53 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
