Fantech Portal HG28
4.2/5
expert Review


4.2/5
expert Review
Type
Over-ear
Driver
50 mm dynamic
Battery Life
No
IP Rating
No
Fantech Portal HG28 Full Specification
| Date | March, 2023 In Nepal: December, 2023 |
| Market Status | In stock |
| Fit | Over-ear |
| Series | Portal |
| Dimensions (W x D x H) | Unspecified |
| Weight | 247.5 gm |
| IP Rating | No |
| Foldable | No |
| Adjustable Headband | Yes |
| Colors | Black |
| Driver | 50 mm dynamic drivers |
| Codecs | No |
| Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| Microphone | Yes (1 mic) |
| Noise Cancellation | No |
| 360 Audio | No |
| Others | Virtual 7.1 Surround Sound |
| Bluetooth | No |
| 3.5 mm Jack | No |
| USB-C | No |
| Multi-Pairing | No |
| Companion App | No |
| Type | Slider - For volume control Button - For media playback |
| Size | No |
| Music Playback | No |
| Talk Time | No |
| Charging | No |
| Features | 2m cable length |
Fantech Portal HG28 Overview
Design and Build
Fantech's Portal HG28 is a wired gaming headset with a USB-A plug. You don't get a 3.5mm jack here, so it's solely for PC purposes. On the sides, it's got an RGB light that moves in a circular pattern. You get a microphone on the left side. It is made of ABS plastic, with padded earcups for comfort. It also comes with a 2-meter cable and has a volume slider built into the headset.
Audio and Connectivity
Firing the audio here is a 50mm dynamic driver, which is also common across other Fantech headphones. Plus, you also get an omnidirectional mic. It can suppres the background noise for clearer calls and voice chats.
Fantech Portal HG28 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Fantech Portal HG28 | Rs. 2,949 |
Fantech Portal HG28 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
