Fantech Tamago II WHG04
4.5/5
expert Review


4.5/5
expert Review
Type
Over-ear
Driver
40 mm dynamic
Battery Life
Up to 22 hours
IP Rating
No
Fantech Tamago II WHG04 Full Specification
| Date | July, 2025 In Nepal: July, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Fit | Over-ear |
| Series | Tamago II |
| Dimensions (W x D x H) | Unspecified |
| Weight | 177 gm |
| IP Rating | Unspecified |
| Foldable | Unspecified |
| Adjustable Headband | Yes |
| Colors | Black, White |
| Driver | 40 mm dynamic drivers |
| Codecs | Unspecified |
| Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| Microphone | Yes (1 mic) |
| Noise Cancellation | No |
| 360 Audio | No |
| Others | Tri-mode connectivity |
| Bluetooth | 5.3 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB-C | Unspecified |
| Multi-Pairing | Unspecified |
| Companion App | No |
| Type | Buttons - Press for volume control, media control, toggle connectivity mode |
| Size | 300 mAh |
| Music Playback | 22 hours |
| Talk Time | Unspecified |
| Charging | 2 hours |
| Features | 2.4GHz wireless connectivity support through USB-A dongle |
Fantech Tamago II WHG04 Overview
Design and Build
The Tamago II WHG04 is a great budget headphone with Tri-mode connectivity. It's over-ear design provides better passive noise isolation and comfort. With it just weighing 177 gm it has a lightweight construction. The adjustable headband ensures a comfortable and customizable fit for different users.Â
Battery and Connectivity
In terms of battery, this headset has a 300 mAh cell. It can provide an impressive battery backup of up to 22 hours, as claimed. Connectivity-wise, you either listen to it wirelessly via Bluetooth 5.3 or 2.4 GHz wireless through USB-A dongle, or wired via a 3.5mm headphone jack.
Fantech Tamago II WHG04 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Fantech Tamago II WHG04 | Rs. 3,947 |
Fantech Tamago II WHG04 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
