Fantech Valor II
4.0/5
expert Review


Model: MH89
4.0/5
expert Review
Type
Over-ear
Driver
40 mm dynamic
Battery Life
No
IP Rating
No
Fantech Valor II Full Specification
| Date | December, 2023 In Nepal: February, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Fit | Over-ear |
| Series | Valor |
| Dimensions (W x D x H) | 208 x 170 x 80 mm |
| Weight | 242 gm |
| IP Rating | No |
| Foldable | No |
| Adjustable Headband | Yes |
| Colors | Black, White |
| Driver | 40 mm dynamic drivers |
| Codecs | No |
| Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| Microphone | Yes (1 mic) |
| Noise Cancellation | No |
| 360 Audio | No |
| Others | Omnidirectional mic |
| Bluetooth | No |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB-C | No |
| Multi-Pairing | No |
| Companion App | No |
| Type | Slider - For volume control Button - For media playback |
| Size | No |
| Music Playback | No |
| Talk Time | No |
| Charging | No |
| Features | 2-meter nylon-braided cable |
Fantech Valor II Overview
Design and Build
The Fantech Valor II boasts an adjustable steel headband and breathable memory foam ear cushions. This gaming headphone comes with a 2-meter nylon-braided cable and inline audio controls for volume and microphone muting.
Audio and Connectivity
In terms of audio, it features 40mm drivers and a frequency response of 20Hz to 20KHz. You get an omnidirectional pickup pattern that captures your voice while filtering out background noise. It connects to your PC via a 3.5mm TRRS jack.
Fantech Valor II Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Fantech Valor II | Rs. 2,099 |
Fantech Valor II User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
