Fantech Valor MH86
4.1/5
expert Review

4.1/5
expert Review
Type
Over-ear
Driver
50 mm dynamic
Battery Life
No
IP Rating
No
Fantech Valor MH86 Full Specification
| Date | July, 2021 In Nepal: July, 2021 |
| Market Status | In stock |
| Fit | Over-ear |
| Series | Valor |
| Dimensions (W x D x H) | 204 x 108 x 220 mm |
| Weight | 280 gm |
| IP Rating | No |
| Foldable | No |
| Adjustable Headband | Yes |
| Colors | Mint |
| Driver | 50 mm dynamic drivers |
| Codecs | No |
| Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| Microphone | Yes (1 mic) |
| Noise Cancellation | No |
| 360 Audio | No |
| Others | Foldable microphone |
| Bluetooth | No |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB-C | No |
| Multi-Pairing | No |
| Companion App | No |
| Type | In-line control - Press for volume control, media control, toggle microphone |
| Size | No |
| Music Playback | No |
| Talk Time | No |
| Charging | No |
| Features | Noise-cancelling microphone |
Fantech Valor MH86 Overview
Design and Build
Speaking of the design, the Valor MH86 boasts a steel-built headband and ABS plastic for the rest of the body. So, it's a little bit heavy at 280 grams. However, its ear cups are also adjustable for flexibility. Fantech ships this guy in Mint color.
It is compatible with PC, Xbox, PlayStation, and mobile phones with a 3.5mm jack. Talking of the cable, it is 2m, which should be more than enough for normal use.
Audio and Connectivity
In terms of audio, this headset packs 50mm dynamic drivers with a speaker frequency response of 20Hz to 20kHz. As it's a wired product, you get a 3.5mm audio jack and a USB-A plug for RGB lighting.
Fantech Valor MH86 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Fantech Valor MH86 | Rs. 4,199 |
Fantech Valor MH86 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
