Fantech WH02s Go Air
4.2/5
expert Review


4.2/5
expert Review
Type
Over-ear
Driver
40 mm dynamic
Battery Life
Up to 13 hours
IP Rating
No
Fantech WH02s Go Air Full Specification
| Date | February, 2024 In Nepal: October, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Fit | Over-ear |
| Series | WH |
| Dimensions (W x D x H) | Unspecified |
| Weight | 134 gm |
| IP Rating | Unspecified |
| Foldable | Yes |
| Adjustable Headband | Yes |
| Colors | Black |
| Driver | 40 mm dynamic drivers |
| Codecs | SBC, AAC |
| Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| Microphone | Yes (1 mic) |
| Noise Cancellation | No |
| 360 Audio | No |
| Others | ENC |
| Bluetooth | 5.4 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB-C | Yes |
| Multi-Pairing | No |
| Companion App | No |
| Type | Buttons - For media playback, volume control |
| Size | 200 mAh |
| Music Playback | 13 hours |
| Talk Time | Unspecified |
| Charging | 2 hours |
| Features | Foldable design |
Fantech WH02S Go Air Overview
Design and Build
The Fantech WH02S Go Air is a wireless headset available in Black color. It is lightweight at 134 grams and has rotating ear cups. You can also adjust the headset for different head shapes. Fantech also promises comfort during long sessions thanks to its soft ear cushions.
Audio and Noise Cancellation
Talking of the audio, this headset features a 40mm driver. It also supports Environmental Noise Cancellation (ENC) for reducing background noise. It won't be as good as ANC, but for the price, it's okay.
Battery and Connectivity
Under the hood, the WH02S Go Air packs a 200mAh battery. It can deliver up to 13 hours of playback on a single charge. It can recharge in 2 hours. Moreover, you get Bluetooth 5.4 for wireless connectivity and a 3.5mm port for wired connectivity.
Fantech WH02s Go Air Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Fantech WH02s Go Air | Rs. 2,099 |
Fantech WH02s Go Air User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
