Fastrack Reflex 3.0
4.4/5
expert Review




4.4/5
expert Review
Display
0.96" LCD
Weight
24 gm
Software
Fastrack Reflex
Battery Life
Unspecified
EMI not available
Fastrack Reflex 3.0 Full Specification
| Date | February 5, 2021 In Nepal: March 5, 2021 |
| Market Status | In Stock |
| Device Type | Fitness Band |
| Series | Fastrack Reflex |
| Case | Size: 45 mm Material: Polycarbonate & ABS |
| Strap | Size: 18.5 mm Material: Silicone |
| Dimensions | 18.5 x 11 x 45.4 mm |
| Weight | 24 gm |
| Durability | IP68 dust and water resistance |
| Colors | Black with Blue, Black with Grey, Black with Green, Pink with Light Green |
| Size | 0.96 inches |
| Type | TFT LCD |
| Resolution | 160×80 pixels, 186 PPI |
| Protection | Glass |
| Brightness | Unspecified |
| Others | 20 band faces |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.0 |
| eSIM | No |
| NFC | No |
| Navigation | No |
| Compatibility | Android, iOS |
| Companion App | Fastrack Reflex World |
| Chipset | Unspecified |
| CPU | Unspecified |
| GPU | Unspecified |
| OS | Fastrack Reflex |
| UI Version | Fastrack Reflex |
| Memory | Unspecified |
| Speaker | No |
| Microphone | No |
| Type | G sensor, HR sensor |
| Features | Heart Rate, Step Counter, Calorie Counter, Sleep Tracker |
| Fitness Tracking | 10+ workout modes |
| Capacity | Unspecified |
| Usage Time | Unspecified |
| Charging | Magnetic Charging |
| Features | Notification sync, Camera & Music Control |
Fastrack Reflex 3.0 Overview:
Design
On design, Fastrack Reflex 3.0 is what you would expect a fitness band to be on the board. The rectangular case consists of polycarbonate and acrylonitrile butadiene styrene (ABS). The 18mm strap that wraps around your hand is made of silicone—nothing new here—and comes with a chrome finish buckle! Additionally, the display also has polycarbonate glass material. The 0.96-inch TFT screen (full touch) has a resolution of 160×80 pixels. Further, the Reflex 3 can be customized with 20 different band faces. Other than that, the IP68 water and dust resistance rating means that the case is a bit safe around them. And the strap comes in multiple colors with different accents at the back. The Midnight Black version has three accents: Blue, Turquoise, and Gray while the Pink one has only one: Green.
Health Tracking
As with any other fitness band, this Reflex 3.0 also features a bunch of health options, such as heart rate monitoring, steps & calorie counters, and a sleep tracker. Plus, for sports mode, there are 10+ possible exercises, including outdoor running, indoor running, hiking, and so on.
Features
Other than health things, there are other useful functions such as camera control and music control. Additionally, the notification alert seems to be a common trend on every smartwatch and fitness band. You can even find the phone connected via Bluetooth 5.0 using this band.
Battery
When it comes to battery life, the Reflex 3.0 lasts around 10 days. After that, it takes around 2 hours to charge.
Fastrack Reflex 3.0 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 37.25mm | Rs. 5,990 |
Fastrack Reflex 3.0 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


