Harman Kardon Aura Studio 3
2.8/5
expert Review

2.8/5
expert Review
Speaker Type
Portable
Weight
3.6kg
IP Rating
No
Driver
Tweeter: 6x 40mm
EMI not available
Harman Kardon Aura Studio 3 Full Specification
| Market Status | In Stock |
| Year | - |
| Series | Aura Studio |
| Speaker Type | Portable |
| Weight | 3.6kg |
| Colors | Black, White |
| Other | Wavy Lighting |
| IP Rating | No |
| Dimensions | 232 × 232 × 283 mm |
| Driver | Tweeter: 6x 40mm Subwoofer: 1x 130mm |
| Frequency Response | 45Hz - 20kHz |
| Channel | Mono |
| Microphone | No |
| Output | 1x 100W 2x 15W |
| Bluetooth | 4.2 |
| Companion App | Aura Studio |
| Charging | 100-240V |
| Battery Size | Unspecified |
| Ports | USB-C |
| Features | 360° audio |
Harman Kardon Aura Studio 3 Overview:
Design
Harman Kardon Aura Studio 3 boasts cylindrical-ish glass at the top with a base. Inside the speaker is a dome-shaped stripy lighting from where the audio outputs. The subwoofer pushes down the bottom, which provides a punchy experience. The company has decided to keep a similar design from Aura Studio 2 while covering the whole top. Meanwhile, the Aura Studio 3 is available in two colors, Black and White. All in all, the product weighs 3.6kg and covers around 9.1" in length and 11.2" in height.
- Check out other Harman Kardon speakers here.
Audio and Connectivity
Six 40mm transducers are fitted in Aura Studio 3, while one big subwoofer is 130mm in size. The power is separated as follows: 2x 15 RMS for the transducers and 100 W RMS for the subwoofer. With these, the speaker can replicate frequencies as high as 20kHz and as low as 45kHz. On the connectivity side of things, the Aura Studio 3 has Bluetooth 4.2 with support for A2DP 1.3 and AVRCP 1.6.
Battery
The battery life of this product is unspecified though!
Harman Kardon Aura Studio 3 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Default | Rs. 39,500 |
Harman Kardon Aura Studio 3 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.

![JBL Speakers Price in Nepal [Updated 2026]](https://media.gadgetbytenepal.com/2020/01/JBL-Speakers-Price-in-Nepal-2020.jpg)