Harman Kardon Citation 200
2.8/5
expert Review
In Stock


Rs. 39,900
2.8/5
expert Review
Key Specs
See full specsWeight
2.85kg
IP Rating
IPX4
Bluetooth
4.2
Driver
Woofer: 1x 120mm
EMI not available
Rs. 39,900
The Harman Kardon Citation 200 is a cylindrical speaker made of blended wool fabric by Kvadrat. It weighs 2.85 kg and has an IPX4 rating. The speaker features a 120mm woofer and 25mm tweeter, with an output RMS of 50W, and supports various codecs. It supports 2.4GHz and 5GHz Wi-Fi, Google Home, AirPlay, Bluetooth 5.0, and Chromecast. It also has a 4800 lithium-ion polymer battery for up to 8 hours of continuous playtime and a 10W USB-C port .
Harman Kardon Citation 200 Full Specification
Launch
| Market Status | In Stock |
| Year |
Type
| Series | Harman Kardon Citation |
Type
| Speaker Type | Smart |
Body
| Weight | 2.85kg |
| Colors | Black, White |
| Other | Blended Wool Fabric by Kvadrat (dust-resistant, fireproof, easy to clean) |
Body
| IP Rating | IPX4 |
Body
| Dimensions | 178×219×172 mm |
Audio
| Driver | Woofer: 1x 120mm Tweeter: 1x 25mm |
| Frequency Response | 40Hz - 20kHz |
Audio
| Channel | Mono |
Audio
| Microphone | Yes |
| Output | 50W |
Connectivity
| Bluetooth | 4.2 |
Connectivity
| Companion App | Google Home |
Battery
| Charging | 10W (5V/2A) |
| Battery Size | 4800mAh |
| Ports | USB-C |
Extras
| Features | AirPlay, Google, WiFi (2.4/5GHz) |
Harman Kardon Citation 200 Overview:
Design
The Harman Kardon Citation 200 design feels similar to a mug with a handle at the top. The company claims its build material, i.e., blended wool fabric by Kvadrat, is stainproof, fireproof, and easy to clean. The speaker weighs around 2.85 kg and is splashproof, as it has a certified IPX4 rating.- Check out other Harman Kardon speakers here.
Sound
The Citation 200 features a 120mm woofer as well as a 25mm tweeter. Both of which contribute to an output RMS of 50W. Moreover, the bass can go as low as 40 Hz, and the trebles can go as high as 20 kHz. It supports most of the codecs, including HE-AAC, LC-AAC, MP3, Vorbis, WAV (LPCM), FLAC, and Opus.Connectivity
Moreover, the Citation 200 supports both 2.4GHz and 5GHz Wi-Fi connections. This is because the device comes with Google Home and AirPlay support. And yes, you can latch it to your device using the included Bluetooth 5.0. It also offers flexibility, with more than 300 music streaming services built into Chromecast. Harman Kardon's Citation 200 is a mono speaker; however, you can pair two similar devices for a stereo sound effect.Battery and Additional Features
The Citation 200 is equipped with a 4800 lithium-ion polymer battery, providing up to 8 hours of continuous playtime. It features a 10W USB-C port for on-the-go charging. By the way, the device charges fully within 3 hours.Harman Kardon Citation 200 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Default | Rs. 39,900 |
Harman Kardon Citation 200 User Reviews and Ratings
0.0/5
(from 0 total rating)5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Best Tech Deals

![JBL Speakers Price in Nepal [Updated 2026]](https://media.gadgetbytenepal.com/2020/01/JBL-Speakers-Price-in-Nepal-2020.jpg)