Havit SK835BT
2.8/5
expert Review

2.8/5
expert Review
Output Power
10W total
Battery Life
Up to 5 hours
IP Rating
IPX5 rated
Weight
560 gm
EMI not available
Havit SK835BT Full Specification
| Date | June 8, 2022 In Nepal: August 8, 2023 |
| Market Status | In Stock |
| Speaker Type | Home |
| Series | Havit SK |
| Dimensions | 180 x 70 x 70 mm |
| Weight | 560 gm |
| IP Rating | IPX5 splash resistance |
| Colors | Black |
| Attachment | No |
| Driver(s) | 2x 2.5" full range |
| Frequency Response | 40 Hz - 15 kHz |
| Channel | Unspecified |
| Signal-To-Noise Ratio | > 85 dB |
| Output Power (RMS) | 10W (2x 5W full range) |
| Microphone | Yes |
| Codecs | SBC |
| Others | TWS pairing |
| Bluetooth | 5.3 |
| I/O Ports | 1x USB, 1x AUX, 1x Micro SD |
| Companion App | No |
| Capacity | 1200 mAh |
| Music Playback | 5 hours |
| Charging | 3 hours |
| Features | AC6926 chip |
Havit SK835BT Overview
Design
The Havit SK835BT is a compact cuboid, featuring a size of 180 x 70 x 70 mm and weighing 0.56 kg. The speaker is constructed to be waterproof, with an IPX5 rating, providing added durability. It comes in only one classic black color.
- Check out: Anker Products in Nepal
Audio and Connectivity
The speaker is powered by a chip (AC6926) and features dual 5W speakers, emphasizing a balanced audio profile. The drivers here measure 52mm. Users can expect a frequency range between 40Hz and 15KHz. There is also a microphone incorporated into the device. Equipped with Bluetooth version 5.0, the SK835BT ensures a stable connection within a range of 10 meters. There is also a TWS mode for you to connect the speaker to another similar speaker for stereo audio. This speaker from Havit also supports various connectivity options, aux-in, and an SD card.
Battery
The built-in 1200mAh battery inside the SK835BT offers a playtime of 5 hours and a charging time of 3 hours.Â
Havit SK835BT Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Default | Rs. 3,999 |
Havit SK835BT User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison


