Hearmo HearPods Pro 2
3.8/5
expert Review

3.8/5
expert Review
Type
In-ear
Driver
10 mm dynamic
Battery Life
Unspecified
IP Rating
IPX4
EMI not available
Hearmo HearPods Pro 2 Full Specification
| Date | July 25, 2023 In Nepal: July 25, 2023 |
| Market Status | Out of Stock |
| Fit | In-ear |
| Series | HearPods |
| Dimensions (W x D x H) | Unspecified |
| Weight | Unspecified |
| IP Rating | Earbuds: IPX4 splash resistance Case: Unspecified |
| Colors | Grey |
| Ear Tip Sizes | Unspecified |
| Driver | 10 mm dynamic bass drivers |
| Codecs | AAC |
| Frequency Response | 20 Hz - 20 kHz |
| Microphone | 4 mics (2 on each side) |
| Noise Cancellation | Yes (Up to 30dB) |
| 360 Audio | No |
| Others | Hands-free calling |
| Bluetooth | 5.2 |
| Multi-Pairing | No |
| Companion App | No |
| Size | mAh Unspecified |
| Music Playback | Unspecified (buds) / 31 hours (case) |
| Talk Time | Unspecified |
| Charging | Unspecified |
| Features | Touch Controls, Low letency up to 50ms |
Hearmo's HearPods Pro 2 Overview
Design
At first glance, the Hearmo HearPods Pro 2 looks quite similar to its predecessor. As such, it comes in an in-ear buds design with a stem that features intuitive touch controls. In the meantime, the charging case is shaped like a pebble and flaunts the company logo up front. These earbuds ship in a sole monotone grey colour option along with IPX4 water resistance. This is to say that these buds can withstand little splashes of water and sweat without facing any issues.
Audio and the rest
To deliver the audio, it is equipped with a 10mm driver on both the buds. In addition to that, it also packs two MEMS microphones on each bud. Moreover, you also get an ANC of up to 30dB on these earbuds. The Hearmo HearPods Pro 2 packs the relatively latest Bluetooth v5.3 for wireless connectivity. Other than that, it comes with an IWP (Instant Wake and Pair) feature that automatically connects the earbuds to a previously paired device. Likewise, it also offers “Beast Mode” for gaming. In this mode, the company claims the latency of earbuds drops down to 50 to 60ms. Lastly, you get a combined playtime of up to 31 hours.
- Check out more Hearmo Earbuds, HERE!
Hearmo HearPods Pro 2 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Default | Rs. 4,949 |
Hearmo HearPods Pro 2 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Best Wireless Earbuds At Every Price Range In Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/09/Best-Wireless-Earbuds-in-Nepal-2023.jpg)