Hikvision DS-D5022F2-2P2 (22" FHD IPS 100Hz Flat) Office Monitor
4.7/5
expert Review

Model: DS-D5022F2-2P2
4.7/5
expert Review
Display
22" FHD 100Hz IPS
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
72% NTSC
Adjustment
Unspecified
Hikvision DS-D5022F2-2P2 Full Specification
| Date | December, 2023 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | Hikvision |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 493.26 x 162.73 x 367.73 mm Without stand: 493.26 x 42.35 x 290.13 mm |
| Weight | With stand: 2.0 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | VESA mounting (75 x 75 mm) |
| Adjustment | Unspecified |
| Colors | Black |
| Size | 21.5 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 102 PPI |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Response Time | 6.5 ms |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | NTSC |
| Others | Low Blue Light |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 1.4 1x D-Sub |
| USB | No |
| Audio | No |
| Security | No |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 24W Standby mode: <0.5W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x HDMI 1.4 |
| Others | 1x power cable |
| Features | Unspecified |
Design and Display
The Hikvision DS-D5022F2-2P2 is a 22-inch monitor with an IPS panel for a beautiful, immersive viewing experience. It has an FHD display with a 100Hz refresh rate, a typical brightness of 250 nits, and an 6.5 ms response time. It has a flexible build, making it ideal for office and productivity. And with a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8-bit). It has a 1000:1 contrast ratio, ensuring sharp color reproduction. With multiple color modes, it is a great choice for anyone looking for an office monitor.
Extras
For Connectivity, it includes 1x HDMI 1.4 and 1x VGA, leaving no room for complaint on availability. It also has low blue light to protect the eyes.
Hikvision DS-D5022F2-2P2 (22" FHD IPS 100Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Hikvision DS-D5022F2-2P2 (22" FHD IPS 100Hz Flat) Office Monitor | Rs. 12,500 |
Hikvision DS-D5022F2-2P2 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


