Hikvision DS-D5024FN10 (24" FHD VA 75Hz Flat) Office Monitor
4.7/5
expert Review


Model: DS-D5024FN10
4.7/5
expert Review
Display
24" FHD 75Hz VA
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
72% NTSC
Adjustment
Unspecified
Hikvision DS-D5024FN10 Full Specification
| Date | January, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | Hikvision |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 538.4 x 186.37 x 407.1 mm Without stand: 538.4 x 37.5 x 326.35 mm |
| Weight | With stand: 2.63 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Unspecified |
| Colors | Black |
| Size | 23.8 inches |
| Panel Type | VA |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 92 PPI |
| Refresh Rate | 75Hz |
| Response Time | 6.5 ms (GtG), 5 ms (OD) |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 4000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | NTSC |
| Others | Low Blue Light |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 1.4 1x D-Sub |
| USB | No |
| Audio | No |
| Security | No |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 30W Standby mode: <0.5W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x HDMI 1.4 |
| Others | Unspecified |
| Features | 3D noise reduction |
Design and Display
The Hikvision DS-D5024FN10 is a 24-inch monitor with an VA panel for a beautiful, immersive viewing experience. It has an FHD display with a 75Hz refresh rate, a typical brightness of 250 nits, and a 6.5 ms (GtG) and 5 ms (OD) response time. It has a flexible build, making it ideal for office and productivity. And with a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8-bit). It has a 4000:1 contrast ratio, ensuring sharp color reproduction. With multiple color modes, it is a great choice for anyone looking for an office monitor.
Extras
For Connectivity, it includes 2x HDMI 1.4 and 1x VGA, leaving no room for complaint on availability. It also has low blue light to protect the eyes.
Hikvision DS-D5024FN10 (24" FHD VA 75Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Hikvision DS-D5024FN10 (24" FHD VA 75Hz Flat) Office Monitor | Rs. 18,750 |
Hikvision DS-D5024FN10 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


