Honor 600 Lite
4.1/5
expert Review




4.1/5
expert Review
Display
6.6" 120Hz AMOLED
Chipset
Dimensity 7100 Elite (6nm)
Camera
Dual (108MP + 5MP)
Battery
Li-Po 6520 mAh
Honor 600 Lite Expert Score Breakdown
Design and build
8.7/10
Display
8.8/10
Performance
7.9/10
Software experience
8.3/10
Cameras
8/10
Battery life
8.5/10
Value for money
7.3/10
Honor 600 Lite Full Specification
| Date | March 5, 2026 In Nepal: April 26, 2026 |
| Market Status | In Stock |
| Series | Honor Series |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | 157.4 x 75.4 x 7.3 mm |
| Weight | 180 gm |
| Build | Back: Glass Front: Aluminosilicate glass Frames: Aluminium IP rating: IP66 dust and splash resistance |
| Colors | Desert Gold, Sprout Green, Velvet Black, Velvet Grey |
| Display Size | 6.6 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Resolution | 1.5K (2600 x 1200 pixels), 19.5 : 9 ratio, 434 PPI |
| Protection | Aluminosilicate glass |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | 800 nits (typ), 2000 nits (HBM), 6500 nits (HDR) |
| Others | 1.07 billion colors |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE |
| 5G Bands | SA/NSA |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7100 Elite (6nm) |
| CPU | Octa-core - 4x Cortex-A78 (2.4 GHz) - 4x Cortex-A55 (2.0 GHz) |
| GPU | Mali-G610 MC2 |
| OS | Android 16 |
| UI Version | MagicOS 10 |
| Promised Updates | 6 years of OS updates 6 years of security updates |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Variant | 8GB / 256GB |
| SD Card | No |
| Modules | Primary: 108MP, f/1.8, OIS, PDAF, 1/1.67” sensor Ultrawide: 5MP, f/2.2 |
| Features | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Modules | 16MP, f/2.5 |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Features | Gesture control, Mirror reflection |
| Fingerprint | In-display (Optical) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | 300% Stereo Sound Volume, HONOR Sound |
| Type | Accelerometer, Compass, Proximity |
| WLAN | Wi-Fi 5, Dual-band |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, Galileo, Glonass |
| NFC | Yes |
| USB | USB 2.0 Type-C, OTG |
| Type | Li-Po 6520 mAh, non-removable |
| Charging | 45W HONOR SuperCharge |
| Wireless Charging | No |
| Features | HONOR Connect |
Here is a quick overview of the Honor 600 Lite smartphone.
Honor 600 Lite Overview
Design and Display
The Honor 600 Lite showcases a sleek design with a flat frame and a rear that resembles the iPhone 16, featuring a rectangular camera island. It measures 157.4 x 75.4 x 7.3 mm and weighs 180 grams. Honor ships this guy in three colors: Mars Green, Velvet Black, and Velvet Gray.
On the front, it sports a 6.6-inch AMOLED display with a resolution of 2600 x 1200 pixels. You get a 120Hz refresh rate, and it boasts a peak HDR brightness of 6500 nits. For protection, the phone has an IP66 rating, making it splash-resistant. Moreover, the phone features an in-display fingerprint scanner and has received SGS five-star certification and TUV Rheinland Flicker-free certification.
Performance and Memory
Under the hood, the Honor 600 Lite packs a Dimensity 7100 Elite chipset, which includes Arm Cortex A78 cores running at 2.4GHz and Cortex A55 cores at 2.0GHz. Handling the graphics is handled by the Mali-G610 MC2 GPU. Memory-wise, it is paired with either 8GB of RAM and offers 256GB of internal storage. Moreover, booting the smartphone is MagicOS 10, based on Android 16.
Camera and the Rest
In the camera department, the Honor 600 Lite features a dual-camera setup on the rear, consisting of a 108MP primary sensor with a 1/1.67-inch sensor size and an f/1.75 aperture, offering 3x lossless zoom. Accompanying it is a 5MP ultrawide lens. For selfies, there's a front-facing camera housed in a pill-shaped punch-hole cutout. Powering the device is a 5,230mAh battery that supports 45W wired charging. Additional features include 5G connectivity, Wi-Fi 5, Bluetooth 6.0, USB Type-C 2.0 port, and stereo speakers.
Honor 600 Lite Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB + 256GB | Rs. 59,999 |
Honor 600 Lite User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


