Honor 90
3.8/5
expert Review




3.8/5
expert Review
Chipset
Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 Accelerated Edition (4 nm)
RAM
8/12GB
Single
50MP, f/2.4
Size
6.7 inches
Honor 90 Full Specification
| Date | August 10 2023 |
| Market Status | Out of Stock |
| Series | Honor Number |
| Device Type | Smartphone |
| Dimension | 161.9 x 74.1 x 7.8 mm |
| Weight | 183 gm |
| Build | Back: Frosted Glass No IP rating Front: Glass Frames: Plastic |
| Colors | Midnight Black, Emerald Green, Diamond Silver, Peacock Blue |
| GPU | Adreno 644 |
| Single | 50MP, f/2.4 |
| Display Size | 6.7 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Resolution | 2664 x 1200 pixels 20 : 9 aspect ratio 435 PPI pixel density |
| Protection | Unspecified |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | 1600 nits (peak) |
| Others | HDR10+, 3840Hz PWM Dimming, DXOMARK Gold Display |
| SIM | Dual SIM (2 Nano-SIMs) |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700 (AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 |
| 4G Bands | B1 / 3 / 4 / 5 / 8 / 19 / 28 / 34 / 38 / 39 / 40 / 41 |
| 5G Bands | N1 / 5 / 8 / 28 / 41 / 77 / 78 SA/NSA |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 Accelerated Edition (4 nm) |
| CPU | – 4x Cortex-A510 (1.8 GHz) – 3x Cortex-A710 (2.36 GHz) – 1x Cortex-A710 (2.5 GHz) Octa-core |
| OS | Android 13 |
| UI Version | MagicOS 7.1 |
| Promised Updates | 3 years of security updates 2 years of OS updates |
| RAM | 8/12GB |
| Storage | 256/512GB |
| Variant | 8/256GB, 12/256GB, 12/512GB |
| SD Card | No |
| Triple | Ultrawide : 12MP, f/2.2, 112º FoV, AF Primary : 200MP, f/1.9, 1/1.14", PDAF Depth : 2MP, f/2.4 |
| Features | HDR, Panorama, Solo Cut Mode, Auto Tracking |
| Video | 4K @ 30 fps, 1080p @ 30/60 fps, EIS |
| Video | 4k @ 30fps, 1080p @ 30/60 fps, EIS |
| Features | Selfie Mirroring, Smiley Face Capture |
| Fingerprint | In-display (Optical) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Yes |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | Hi-Res Audio |
| Type | Accelerometer, Ambient Light, Compass, Gravity, Gyroscope, Proximity |
| WLAN | WiFi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax), Dual-Band, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.2 |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 66W Honor SuperCharge |
| Wireless Charging | No |
| Features | GPU Turbo X |
Honor 90 Overview
Display and Build
The Honor 90 sports a 6.7" 120Hz AMOLED panel with 1 billion colors, 435 ppi alongside a resolution of 1200 x 2664 pixels. On top, it can reach a peak brightness of 1600 nits. The phone is relatively lightweight at around 183 grams and comes with Dual Sim support. Honor 90 comes in 4 color options that include: Emerald Green, Midnight Black, Diamond Silver, and Peacock Blue.
Chipset
Under the hood, the Honor 90 is powered by a Snapdragon 7 Gen 1 processor (Accelerated Edition). Honor has accelerated the primary Cortex-A710 core to 2.5 GHz from 2.4 GHz but the rest is the same as any other Snapdragon 7 Gen 1. The base variant starts at 8GB RAM and 256GB of UFS storage but it can go up to 12/512GB.
Camera and Extras
Honor 90 has a triple camera setup on the back housed in two separate circular islands. The primary shooter: a 200 MP camera and the ultrawide: a 12MP lens are present in the upper island while a 2 MP depth sensor and LED flash are housed in the lower one. The selfie camera is a 50MP lens of f/2.4 aperture. Honor 90 has an impressive 5000mAh Lithium Polymer battery. It supports 66W fast charging which can charge the battery to 20% in just 5 minutes. Other than that, the phone also has Wifi 6, Bluetooth 5.2, and NFC.
Honor 90 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 12GB+256GB | Rs. 58,990 |
| 12GB+512GB | Rs. 63,990 |
Honor 90 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison

![Honor 90 Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/05/Honor-90-Price-in-Nepal-Full-specs.jpg)

