Honor Choice X7 TWS
4.5/5
expert Review


4.5/5
expert Review
Type
In-ear
Driver
12.4 mm dynamic
Battery Life
Up to 8 hours
IP Rating
IP54
EMI not available
Honor Choice X7 TWS Expert Score Breakdown
Sound Quality
8.5/10
Comfort & Fit
8.4/10
Battery life
8.1/10
Connectivity
8.3/10
Noise Cancellation
8.3/10
Call Quality
8/10
Features
8.5/10
Value for money
8.7/10
Honor Choice X7 TWS Full Specification
| Date | May, 2024 In Nepal: Upcoming |
| Market Status | Upcoming |
| Fit | In-ear |
| Series | Honor Choice |
| Dimensions (W x D x H) | Earbuds: 33.0 × 23.2 × 20.8 mm Case: 63.8 × 47.1 × 24.5 mm |
| Weight | Earbuds: 4.9 gm Case: Unspecified |
| IP Rating | Earbuds: IP54 dust and splash resistance Case: No |
| Colors | Blue, White |
| Ear Tip Sizes | S, M, L |
| Driver | 12.4 mm dynamic bass drivers |
| Codecs | AAC, SBC |
| Frequency Response | Unspecified |
| Microphone | 4 mics (2 on each side) |
| Noise Cancellation | Yes (Up to 45dB) |
| 360 Audio | Yes (360° Spatial Audio) |
| Others | Touch control, Awareness mode |
| Bluetooth | 5.3 |
| Multi-Pairing | Yes (Dual-connection support) |
| Companion App | HONOR AI Space |
| Size | 40 mAh (buds) / 500 mAh (case) |
| Music Playback | 8 hours (buds) / 40 hours (case) |
| Talk Time | Unspecified |
| Charging | Unspecified |
| Features | ANC, Spatial sound |
Honor Choice X7 TWS Overview
ANC and Awareness Mode
The standout feature is the 45dB Hybrid Active Noise Cancellation. Unlike basic ANC, this hybrid system uses multiple mics to neutralize broader sound frequencies. Through the HONOR AI Space app, you can toggle between three levels: Cozy (offices), Moderate (gyms), and Ultra (airplanes/traffic). It also includes an Awareness Mode to hear your surroundings without removing the buds.
Audio and Battery
The earbuds are equipped with large 12.4mm Ti-plated composite diaphragms. For a more "theater-like" experience, HONOR has integrated Spatial Surround Sound algorithms that expand the soundstage. Additionally, for connectivity you get Bluetooth 5.3.
The battery performance is a major selling point. It offers up to 40 hours of total playback with the charging case. On a single charge, the buds provide roughly 8 hours of music.
Honor Choice X7 TWS Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Honor Choice X7 TWS | Rs. 6,499 |
Honor Choice X7 TWS User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


