Honor Magic V2
5.0/5
expert Review




5.0/5
expert Review
Size
Inner: 7.92 inches (Foldable)
Chipset
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (4nm)
RAM
16GB
Battery Type
5000 mAh, Silicon-Carbon, dual-cell, non-removable
Honor Magic V2 Full Specification
| Date | 12 July 2023 |
| Market Status | In Stock |
| Series | Magic V |
| Device Type | Foldable Smartphone |
| Dimension | Unfolded: 156.70 x 145.40 x 4.70–4.80 mm Folded: 156.70 x 74.0 x 9.90–10.10 mm |
| Weight | 231 gm (Leather), 237 gm (Glass) |
| Build | Hinge: Titanium Alloy Unspecified IP rating Frames: Unspecified Front: Second-generation Nanocrystal Glass Back: Glass or Leather |
| Colors | Purple, Gold, Black (Leather, and Glass) |
| Codecs | SBC, AAC, LDAC, AptX, AptX HD |
| GPU | Adreno 740 |
| Size | Inner: 7.92 inches (Foldable) Cover: 6.43 inches |
| Display Type | OLED |
| Resolution | Cover: 20:9 aspect ratio 1060 x 2376 pixels 9.78:9 aspect ratio 2344 x 2156 pixels Inner: |
| Protection | Second-generation Nanocrystal Glass |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | 2500 nits (peak) |
| Others | 3840Hz PWM dimming, LTPO, 1.07 billion colours, DCI-P3 wide colour gamut |
| SIM | Dual SIM (2 Nano-SIMs) |
| Technology | GPRS / EDGE / WCDMA / CDMA1X / HSPA+ / DC-HSDPA / VoLTE / ViLTE / 5G NR |
| 2G Bands | CDMA 800 GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | CDMA2000 1x HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700 (AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | B1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 8 / 12 / 17 / 18 / 19 / 20 / 26 / 28 / 34 / 38 / 39 / 40 / 41 / 66 |
| 5G Bands | N1 / 3 / 5 / 8 / 28 / 38 / 41 / 77 / 78 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (4nm) |
| CPU | – 3x Cortex-A510 (2.0 GHz) – 2x Cortex-A710 (2.80 GHz) – 2x Cortex-A715 (2.80 GHz) – 1x Cortex-X3 (3.19 GHz) Octa-core |
| OS | Android 13 |
| UI Version | MagicOS 7.2 |
| Promised Updates | Unspecified |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB |
| Variant | 16/512GB |
| SD Card | N/A |
| Triple | Telephoto : 20MP, f/2.4, OIS Extras: 8x8 dToF Laser Focusing system, Flicker Sensor + Colour Temperature Sensor Primary : 50MP f/1.9, OIS Ultrawide : 50MP f/2.0 |
| Features | AI Motion Sensing Capture, EIS+OIS, 40x Digital Zoom |
| Video | 4K @ 30/60 fps, 1080p @ 30/60 fps |
| Dual | Inner: 16MP, f/2.2 Cover: 16MP, f/2.2 |
| Features | 2D Face Recognition |
| Video | 4K @ 30 fps, 1080p @ 30 |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Yes (Stereo) |
| 3.5 mm Jack | N/A |
| Others | DTS:X Ultra, Stereo Amplifier, USB Type-C Earjack support |
| Type | Gravity, Infrared, Fingerprint, Gyroscope, Compass, Proximity, Ambient Light |
| WLAN | WiFi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/ax/be), Dual-Band, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.3, BLE |
| GPS | Yes, with GPS (L1+L5), A-GPS, GLONASS, BeiDou (B1I+B1C+B2a), Galileo (E1+E5a) |
| NFC | Yes (Reader/Writer Mode, Card Emulation Mode) |
| USB | USB 3.2 Gen 1 Type-C, OTG (Max. Output 5W during reverse charging) |
| Type | 5000 mAh, Silicon-Carbon, dual-cell, non-removable |
| Charging | 66W Wired (Honor SuperCharge) |
| Wireless Charging | Unspecified |
| Features | Ultra-thin Bionic Cooling System, Security Guard, AI Privacy Call 2.0, Honor Connect, Honor Magic Pen support |
Are you into foldable phones? But the lack of choice in Nepal or their sheer bulk has been holding you back from considering it? Then worry not! The Honor Magic V2 has just made its way to Nepal!
Honor Magic V2
Design and Display
Performance and Cameras
While the slim frame would have you think otherwise, the Honor Magic V2 does not sleep on the performance side of things. Firstly, it has the 2023 Qualcomm flagship processor i.e. Snapdragon 8 Gen 2 doing the heavy duty. Furthermore, you get a 16GB memory coupled with 512GB storage as well. The 256GB and the “Ultimate” variant with 1TB storage are not available in Nepal. Inside, it features an Ultra-thin Bionic Cooling System with an area of 29,000mm2 to dissipate the heat and stabilise the performance. Moreover, this foldable draws its power from a large dual-cell 5,000 mAh silicon-carbon battery with 66W charging support. Moving on to the optics department, you get a triple camera setup on the back. The primary of which is a 50MP shooter. The auxiliary lenses here include a 50MP Ultrawide unit and a 20MP telephoto camera. The main camera and telephoto lens both support optical image stabilisation. In addition to the three cameras, you also get an 8x8 dToF laser focusing system and a flicker sensor + colour temperature sensor on the back. In the meantime, both the inner and outer front cameras on the Honor Magic V2 are 16MP in resolution and support 2D face recognition.
- Check out other Honor Smartphones, HERE!
Honor Magic V2 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 2,39,999 |
Honor Magic V2 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
