Honor X8d
4.0/5
expert Review



4.0/5
expert Review
Display
6.7" 120Hz AMOLED
Chipset
Snapdragon 6s 4G Gen 2 (6nm)
Camera
Dual (108MP + 5MP)
Battery
Si-Ca 7000 mAh
Honor X8d Expert Score Breakdown
Design and build
8/10
Display
8.5/10
Performance
6.7/10
Software experience
8.3/10
Cameras
7.3/10
Battery life
8.1/10
Value for money
7.4/10
Honor X8d Full Specification
| Date | December, 2025 In Nepal: Upcoming |
| Market Status | In Stock |
| Series | Honor X |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | 162.9 x 76.3 x 7.5 mm |
| Weight | 188 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Glass Frame: Plastic IP rating: IP65 dust and splash resistance |
| Colors | Light Blue, Velvet Grey, Velvet Black |
| Display Size | 6.77 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Resolution | FHD+ (2392 x 1080 pixels), 20 : 9 ratio, 388 PPI |
| Protection | Unspecified |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | 3000 nits (Peak) |
| Others | Unspecified |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Technology | GSM / WCDMA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE |
| 5G Bands | No |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2 (6nm) |
| CPU | Octa-core - 4x Cortex-A73 (2.9 GHz) - 4x Cortex-A53 (1.9 GHz) |
| GPU | Adreno GPU |
| OS | Android 15 |
| UI Version | MagicOS 10 |
| Promised Updates | Unspecified |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Variant | 8GB / 128GB, 8GB / 256GB, 8GB / 512GB |
| SD Card | Yes (microSDXC) |
| Modules | Primary: 108MP, f/1.8, 24 mm, OIS, PDAF, 1/1.67” CMOS BSI sensor Ultrawide: 5 MP, f/2.2 |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Modules | 16MP |
| Features | Unspecified |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | In-display (Optical) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Mono Speaker |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | 1.07 billion colours |
| Type | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Proximity |
| WLAN | Wi-Fi 5, Dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, Galileo, Glonass |
| NFC | Yes |
| USB | USB 2.0 Type-C, OTG |
| Type | Si-Ca 7000 mAh, non-removable |
| Charging | 45W HONOR SuperCharge |
| Wireless Charging | No |
| Features | PWM dimming display |
Honor X8d Overview
Design and Display
The Honor X8d comes in three color options: Blue, Grey, and Black. At 7.5mm and weighing just 188g, this thing is surprisingly slim and light considering it's packing such a big battery.
The phone features a 6.77-inch AMOLED display with FHD+ resolution (1080 × 2392 pixels). Similarly, the build quality gets IP65 dust and splash resistance.
Performance
Honor X8d is powered by the Snapdragon 6s 4G Gen 2 chipset. Now, as the name suggests, this is a 4G-only processor, so you won't be getting 5G connectivity here. You're getting 8GB of RAM paired with 128GB of internal storage. The listing claims the X8d runs MagicOS 10 based on Android 15.
Camera and Battery
The rear camera setup on the Honor X8d is led by a 108MP main sensor, with a 5MP secondary camera. For selfies, you get a 16MP front camera.
This is probably the biggest highlight of the Honor X8d. The phone packs a massive 7,000mAh battery, and the charging speed is also rated at 45W, which means that the phone goes from 0 to 100% in around 90 minutes or so
Honor X8d Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Honor X8d - 8GB - 128GB | Rs. 39,999 |
| Honor X8d - 8GB - 256GB | Rs. 45,999 |
Honor X8d User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
