Honor X9
3.8/5
expert Review



3.8/5
expert Review
Charging
66W Honor SuperCharge
Chipset
Qualcomm Snapdragon 680 4G (6nm)
Size
6.81 inches
RAM
8GB
Honor X9 Full Specification
| Date | March 31, 2022 |
| Market Status | Out of Stock |
| Series | Honor X |
| Device Type | Smartphone |
| Dimension | 166.07 x 75.78 x 8.05 mm |
| Weight | 189 gm |
| Build | Front: Glass Back: Plastic Frames: Plastic No IP rating |
| Colors | Titanium Silver, Ocean Blue, Midnight Black |
| GPU | Adreno 610 |
| Single | 16MP, f/2.45 |
| Display Size | 6.81 inches |
| Display Type | IPS LCD |
| Resolution | 19.9 : 9 aspect ratio 385 PPI pixel density 2388 x 1080 pixels |
| Protection | Unspecified |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | Unspecified |
| Others | 89.2% screen-to-body ratio |
| SIM | Dual SIM (2 Nano-SIMs) |
| Technology | GSM / WCDMA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE (unspecified) |
| 5G Bands | N/A |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 680 4G (6nm) |
| CPU | Octa-core – 4x Cortex-A53 (1.9 GHz) – 4x Cortex-A73 (2.4 GHz) |
| OS | Android 11 |
| UI Version | Magic UI 4.2 |
| Promised Updates | Not promised security patch updates Not promised OS updates |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Variant | 8/128GB |
| SD Card | No |
| Quad | Macro : 2MP, f/2.4 Primary : 64MP, f/1.8, PDAF Ultrawide : 8MP, f/2.2 Depth : 2MP, f/2.4 |
| Features | HDR, Panorama |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Features | Selfie Mirroring, Smiley Face Capture |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Yes (Mono) |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | N/A |
| Type | Accelerometer, Ambient Light, Compass, Gravity, Proximity |
| WLAN | WiFi 5 (802.11 a/b/g/n/ac), Dual-Band, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0 |
| GPS | Yes, with GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo |
| NFC | Yes (region dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Type | Li-Po 4800 mAh, non-removable |
| Charging | 66W Honor SuperCharge |
| Wireless Charging | No |
| Features | Honor RAM Turbo technology |
Honor X9 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB+128GB | Rs. 38,490 |
Honor X9 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison


![Honor X7a Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/01/Honor-X7a-Price-in-Nepal.jpg)