HP Notebook 14 2021 (Ryzen 3 5300U, 4GB, 256GB, 14" FHD)
3.4/5
expert Review



3.4/5
expert Review
Weight
1.4kg
CPU Series
AMD Ryzen 3000 Series
GPU Name
AMD Radeon
Size
14.0 inches
HP Notebook 14 2021 Full Specification
| Announced | Sep 2021 |
| Market Status | Out of Stock |
| Laptop Type | General |
| Dimension (W x D x H) | 324 x 225 x 17.9 mm |
| Weight | 1.4kg |
| Color Options | Silver, Black |
| CPU Series | AMD Ryzen 3000 Series |
| Processor | AMD Ryzen 3 5300U |
| Cores / Threads | 4 Cores / 8 Threads |
| L3 Cache | 4MB |
| Base / Boost Clock | 2.6 GHz / 3.8 GHz |
| GPU | AMD Radeon |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| Soldered Memory | No |
| Frequency | 3200 MHz |
| Channel | Single Channel |
| Maximum Capacity | 32GB (2x SO-DIMM Slots) |
| HDD | N/A |
| SSD | 256GB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 1x M.2 PCIe (Used) |
| Optical Drive | N/A |
| Size | 14.0 inches |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Matte (Anti-Glare) |
| Resolution | 16:9 aspect ratio Full HD (1920 x 1080) |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | Micro-edge, BrightView |
| Maximum Brightness | 250 nits (cd/m2) |
| Ports | 2x USB Type-A |
| USB Type-C | 1x USB Type-C |
| Display | 1x HDMI 1.4b |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | N/A |
| Ethernet | No |
| WiFi | WiFi 5 (802.11 ac), Dual-Band (2.4/5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
| Security | TPM 2.0 |
| RAM | 4GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Configuration | 1x 4GB |
| Keyboard | Full-size Keyboard |
| Trackpad | |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Speakers | Dual |
| Microphone | Dual-Array Digital Microphones |
| Capacity | 41 Wh Li-ion |
| Charging | 45W AC Adapter |
| Operating System | Windows 10 Home (Upgradable to Windows 11) |
| Preloaded Software | McAfee LiveSafe |
HP Notebook 14 (2021): Overview
HP Notebook 14 (2021) with Ryzen 3 5300U is an affordable laptop with satisfactory battery life. It weighs just 1.4 kilos, making it suitable for everyday carry. With its capable processor, it'll be able to handle most office and school work. Here's a brief description of the build, chipset, and connectivity options on the HP Notebook 14 (2021).
Display and DesignÂ
As the name suggests, the HP Notebook 14 (2021) sports a 14" IPS panel of FHD (1920x 1080) resolution. It is a 60Hz display that can also reach 250 nits of brightness. Furthermore, the display covers 45% of the NTSC color gamut so watching movies or media on this screen is more enjoyable.
Performance and MemoryÂ
Under the hood, the HP Notebook 14 (2021) is powered by AMD's Ryzen 3 5300U processor. It features Integrated Ryzen Radeon graphics. The RAM is fast DDR4 memory. This variant comes with 8GB RAM and up to 512GB of M.2 SSD.
Connectivity and Extras
HP Notebook 14 (2021) ships with WIFI 5 and Bluetooth 4.2 technology. It houses a 41Wh-rated lithium-polymer battery and comes with a 45Wh charging adapter in the box. As for the ports, you get 2 USB Type-A ports, a USB Type-C, an HDMI port, and one 3.5mm port.
HP Notebook 14 2021 (Ryzen 3 5300U, 4GB, 256GB, 14" FHD) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB+256GB | Rs. 0 |
| 8GB+512GB | Rs. 0 |
| 4GB+256GB | Rs. 51,000 |
HP Notebook 14 2021 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison

