HP 15-FD0154WM 2024 (Intel Core Ultra 5 125H, 8GB, 512GB, 15.6" FHD)
3.5/5
expert Review
-Front-Design.png)
-Side-Design.png)
-Ports.png)
Model: FD0154WM
3.5/5
expert Review
Laptop Type
Ultrabook
Display
15.6" FHD 60Hz IPS
CPU
Intel Core Ultra 5 125H
GPU
Intel Arc graphics
HP 15-FD0154WM 2024 Expert Score Breakdown
Design and build
7.5/10
Display
7.5/10
Keyboard and trackpad
8/10
Performance
8/10
Battery life
6.5/10
Value for money
7.5/10
HP 15-FD0154WM 2024 Full Specification
| Announced | In Nepal: January, 2026 April, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Series | HP Notebook |
| Dimensions (W x D x H) | 359.9 × 236 × 18.5 mm |
| Weight | 2.29 kg |
| Color Options | Natural Silver |
| CPU Series | Intel Core Ultra Series 1 (Meteor Lake) |
| Processor | Intel Core Ultra 5 125H (Intel 4) |
| Base Clock | P-cores: 1.2 GHz E-cores: 0.7 GHz LP E-cores: 0.7 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 4.5 GHz E-cores: 3.6 GHz LP E-cores: 2.5 GHz |
| Cores / Threads | 14 / 18 |
| L3 Cache | 18MB |
| TDP | 28W - 115W |
| GPU Name | Intel Arc Graphics |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Up to 2200 MHz |
| NPU Name | Intel AI Boost |
| NPU Peak TOPS | 11 TOPS |
| Installed RAM | 8GB (1x 8GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 5600 MT/s |
| Channel | Single channel |
| Maximum Capacity | 32GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | Unspecified |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | Full HD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | Micro-edge bezels |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 1.4b |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 720p HD camera |
| Speakers | 2x Speakers |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 41 Wh |
| Charging | 65W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | My HP HP Utilities Microsoft Office (Trial) |
| Features | HP True Vision |
HP 15 2024 (FD0154WM) Overview
Design and Ports
Talking about the design, the HP 15 2024 (FD0154WM) comes in a single colour option, i.e., the Natural Silver with a sandblasted aluminum cover and keyboard frame that give it a clean and modern look. It's not the lightest machine around at 1.75 kg, but it carries its weight well for a 15-inch device. You also get a full-size backlit keyboard with a numeric keypad built in.
The screen is a 15.6-inch FHD IPS LCD with an anti-glare coating and 250 nits of brightness. The 45% NTSC colour gamut is not for anyone who is into photography or editing, but for everyday use and casual media consumption, it holds up fine.
On the port side, you're covered with a USB Type-C, two USB Type-A, HDMI 2.1, and a 3.5mm headphone jack.
Performance
Under the hood, we have an Intel Core Ultra 5 125H — a 10-core, 12-thread chip with a 12MB L3 cache that turbo boosts up to 4.6 GHz. Talking about the chip, it is quite capable for day-to-day tasks without any issues. Graphics are handled by the integrated Intel Arc GPU. We also get 8GB of DDR5-5600 MHz RAM and 512GB M.2 PCIe NVMe SSD.
HP 15-FD0154WM 2024 (Intel Core Ultra 5 125H, 8GB, 512GB, 15.6" FHD) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB + 512GB | Rs. 85,899 |
HP 15-FD0154WM 2024 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison