HP EliteBook 640 G11 (Intel Core Ultra 7 165U, 32GB, 512GB SSD, 14" WUXGA 60Hz)
4.0/5
expert Review


4.0/5
expert Review
Laptop Type
Business
Display
14" WUXGA 60Hz IPS
CPU
Intel Core Ultra 7 165U
GPU
Intel Graphics
HP EliteBook 640 G11 Expert Score Breakdown
Design and build
7.8/10
Display
7.4/10
Keyboard and trackpad
7.4/10
Performance
7.7/10
Battery life
8/10
Value for money
7.5/10
HP EliteBook 640 G11 Full Specification
| Announced | April, 2024 In Nepal: February, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Business |
| Series | HP EliteBook |
| Dimensions (W x D x H) | 300.1 × 215 × 8.9 mm |
| Weight | 1.39 kg |
| Color Options | Black |
| CPU Series | Intel Core Ultra Series 1 (Meteor Lake) |
| Processor | Intel Core Ultra 7 165U (Intel 4) |
| Base Clock | 3.3 GHz |
| Base Clock | P-cores: 1.7 GHz E-cores: 1.2 GHz LP E-cores: 0.7 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 4.9 GHz E-cores: 3.8 GHz LP E-cores: 2.1 GHz |
| Cores / Threads | 12 / 14 |
| L3 Cache | 12MB |
| TDP | 15W - 57W |
| GPU Name | Intel Graphics |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Unspecified |
| NPU Name | Intel AI Boost |
| NPU Peak TOPS | 11 TOPS |
| Installed RAM | 32GB (2x 16GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 5600 MHz |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 64GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 1x M.2 2280 PCIe 4.0 (1x Used) |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | WUXGA (1900 x 1200 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | HP Eye Ease, Low Blue Light certified |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 2x USB 4 (40 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | Wi-Fi 6E, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | TPM 2.0 chip, Fingerprint reader |
| Keyboard | Backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 5MP camera |
| Speakers | 2x 2W stereo |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 56 Wh |
| Charging | 65W adapter |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Preloaded Softwares | My HP |
| Features | Intel vPro Technology, HP Wolf Security HP Sure View Reflect |
HP EliteBook 640 G11 Overview
Design and Display
Starting, the EliteBook 640 G11 has the usual clean business look in a slim design and lightweight build at around 1.39 kg. It also sticks to a durable build with a compact footprint and thin chassis. On the display side, you get a 14-inch WUXGA IPS display with a 16:10 aspect ratio, anti-glare coating, and 300 nits brightness. The panel has a typical refresh rate of 60Hz.
Performance and Software
On the processor side, the model runs on the Intel Core Ultra 7 165U processor with a hybrid core setup and up to 4.9GHz boost on performance cores. If you are looking for a performance-centric chip, then this laptop might not be for you. As it staggeringly struggles with heavy rendering or anything that requires extensive power. However, HP has still provided a massive 32GB DDR5 RAM, which is already higher than most laptops in this segment, and supports expansion up to 64GB. Similarly, storage is also handled by a 512GB PCIe 4.0 NVMe SSD. Moreover, it comes with Windows 11 out of the box and uses integrated Intel graphics.
Features and Connectivity
As mentioned earlier, this is clearly a business and office-centered laptop, and it might be only useful for those who are looking for a laptop for basic office tasks. Similarly, you get a 5MP webcam with IR and privacy shutter, a spill-resistant backlit keyboard, and a full set of ports including dual Thunderbolt 4, HDMI 2.1, USB-A, and Ethernet. The connectivity section is pretty standard as it gets in modern laptops, as it includes Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.3.
Battery
The laptop packs a decent 56Wh battery that could last you a day with moderate usage. It gets its juice from a 65W USB-C charger. Moreover, security features like TPM 2.0 are also included.
HP EliteBook 640 G11 (Intel Core Ultra 7 165U, 32GB, 512GB SSD, 14" WUXGA 60Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| HP EliteBook 640 G11 (Intel Core Ultra 7 165U, 32GB RAM, 512GB SSD, 14" WUXGA 60Hz) | Rs. 1,54,999 |
HP EliteBook 640 G11 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
![HP Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/12/HP-Laptop-Price-in-Nepal-2023.jpg)
